Tiibeti ja Jaapani traditsioonid Valga Gümnaasiumi koolipäevas


Avaldaja:Madli Leikop05. Mai 2016

Valga Gümnaasium pakub eelmisest sügisest alates Valga linna põhikooliõpilastele karjääriõppekursust. Kursuse eesmärk on aidata põhikooliõpilastel karjääriotsust teha, tutvustada õpilastele erinevaid elukutseid ning näidata Valga Gümnaasiumi omapära – UNESCO ühendkooli staatus on üks sellest.

Loo ja fotode autor on Pille Olesk, Valga Gümnaasiumi arendusjuht.

Kursused toimuvad kord kuus reedeti ning kestavad viis koolitundi. Sellel õppeaastal toimus seitse õppepäeva. Kaks õppepäeva pühendasime maailmaharidusteemadele. Kursuse lõpus said tunnistuse 64 õppurit.

Aprilli, kõige viimase ja erilisema õppepäeva ettevalmistused võtsid juba ammu tuure üles. Kuna soovisime seekord teha väga erilist õppepäeva, kaasasime sellesse ka oma kooli õpilasi, kes aitasid nii organiseerida kui võtsid ka ise õppepäevast osa. 

V1.jpg

Sushi tegemise töötuba

Päev algas kooli köögis, kus õpilasi ootasid valmis pandud norilehed, sushi-matid ja keedetud sushi-riis. Õnneks oli nii mõnigi õpilane juba varem proovinud sushi valmistamist, seetõttu olid nemad töötoa läbiviijatele abiks. Pool rühmast keerutas sushi-rulle, teine pool tegi värskeid Jaapani kevadrulle. Kevadrullide valmistamisel sai iga õpilane omale meelepärased komponendid ise valida. Seejärel pisteti imeõhukesed riisilehed sooja vette, et juba pehmeks muutunud riisipaberile tõsta sobivad koostisosad ning keerata rulli. Sisuks sai kurk, paprika, krevetipulgad, porgand jne. Kevadrulli läbipaistva koore all oli värvikas sisu.
Pooleteise tunni jooksul valmisid nalja ja naeruga hulgaliselt maitsvaid sööke hilisemaks maiustamiseks.

Tiibetlane koolis

Maailmaharidusliku õppepäeva raames oli kooli kutsustud rännumees Roy Strider koos ehtsa tiibetlanna Dolmaga. Nendega oli kaasas ka Tiibeti koer Karma.

V2.jpg  

Kogu kool ja kursuslased kuulasid hoolega nende vahvaid jutte. Dolma juttu tõlkis õpilastele Roy Strider, seejuures magas koer lihtsalt kogu loengu maha. Õpilaste küsimused ei tahtnud ega tahtnud lõppeda. Nii eksootilist külalist pole ju varem meie koolis käinud.

Jaapani töötuba

Jaapani töötoa eesmärk oli panna õpilased uudsesse olukorda. Klassiruumist oli kujundatud jaapanipärane teemajake, kust geišadki ei puudunud. Ruumis levis viirukisuits ja värskust andsid ajatatud kirsiõied.

Majakesse siseneti 66-sentimeetrise uksepääsu kaudu sügavalt kummargil olles. Uksest sisse pääsnuna tuli kingad jalast võtta ja need seina najale püsti panna. Külalisi võtsid vastu majaperenaised, kes vaikivalt kummardades juhatasid külastajad improviseeritud lauakese-vaibakese juurde põrandale. Kui külalised olid patjadel istet võtnud, pakuti spetsiaalset Jaapani teed. Tee tegi eriliseks popkorni- ja riisitükid ning meeldiv aroom.  Õpilased jagasid teetassi selle maa kombekohaselt, öeldes järgmisele tänusõnu.

Clipboard03.jpg

Jaapani kombeid näitasid ette geišadeks kehastunud 11. klassi neiud, kes vaikse veevulinat meenutava muusika saatel jagasid külalistele kätte söögipulgad, mille sai maitsta hommikul valminud sushit ja kevadrulle.
Töötoas olnud 25 õpilast olid üllatavalt vaikselt ja pühendunult ametis pulkadega söömisel ja tee nautimisel. Kui tund sai läbi, kummardati vaikides maja perenaiste ees ja tagurdati imemadalast uksest taas välja.

Tiibeti töötuba

Selle töötoa sisustas ehtne Tiibeti lipp ja juba varasemal õppepäeval õpilaste abil valminud palvelipud heade soovidega maailmale. Õpilased istusid taas patjadel ja kuulasid ahnelt kauni tiibetlanna pajatusi elust kõrgmäestikus, saatjaks Tiibeti muusika. Klassiruumi keskele asetati matkapliit, et jutu ajal saaks Dolma keeta traditsioonilist jakiteed. Õpilased vaatasid üllatunult seda kummalist teetegemise tseremooniat. Polnud ju keegi näinud teed, millesse sokutati pakk võid ja piima, muuhulgas vahustati kuum tee enne joomist.
Juba majas tuntav lõhn oli rammus ja teistsugune. Kui tee sai valmis, mekiti seda kummalist maitseelamust. Kes kiitis, kes tegi kõverat nägu, kuid kedagi ei jätnud külmaks ei teetegu ega Dolma ja Roy jutt. Külaline võttis üles ka lauluhääle, lauldes iidset hällilaulu. Tiibeti koer Karma aga magas taas kogu teejoomise maha.

Clipboard04.jpg  

Pärast igat töötuba toimus vahetus, et mõlemad grupid saaksid päevast osa. Et päeva veelgi värvilisemaks muuta, oli ka sööklas aasiapärane toit õpilasi tervitamas. Pärast töötube viidi läbi küsitlus ja seekordne maailmahariduslik töötuba võitis kõikide südamed. Projekti toetas MTÜ Mondo.

Karjääripäevade läbiviimise eest seisab hea kooli meeskond, kuhu kuulusid Andrus Murumaa, Pille Olesk, Meelis Oja ja Triinu Ugur. Töötubades on projektimeeskonnal abilisteks 11. klassi õpilased.

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet