Eesti koolirobootika meeskonnad võistlesid Soomes


Avaldaja:Madli Leikop24. Mai 2016

20.-21. mail toimus Helsingis MilleniumX Innokas 2016 robootikavõistlus, kus lisaks paljudele erinevatele võistluskategooriatele toimusid esimest korda Soomes ka FIRST LEGO League (FLL) ja http://vex.iq võistlused.

Loo ja fotode autor on HITSA ProgeTiigri programmijuht Mari-Liis Peets.

Sellelaadne robootikavõistlus toimus Soomes juba kümnendat korda, kuid nii suurelt ei ole varem ürituse korraldaja Innokas asja ette võtnud. Kahe päeva jooksul võisteldi kategooriates nagu RoboCup Junior (jalgpall, robot-tantsu teater, päästmine), Innokas-alad (Freestyle ja X Sumo) ning FLL ja http://vex.iq. Lisaks sellele said kõik külalised tutvuda tehnoloogianäitusega, mängida arvutimänge (Well Played mänguturniiril) ning kuulata põnevaid ettekandeid Soome õpetajate kogemusest programmeerimise ja robootikaõppe läbiviimisel ning tehnoloogia kasutamisest koolides.  Robootikavõistluse info Innokase kodulehel: http://www.innokas.fi/en/events/innokas2016

Õpilastööde tehnoloogianäitus.JPG

Õpilastööde tehnoloogianäitus

Well played mänguturniiril sai ka vanu aegu mäletatud. Super Mario ruulib.JPG


Well Played mänguturniiril sai ka vanu häid mänge mängida, nagu Super Mario

Innokas on Soomes sarnane organisatsioon nagu Eestis HITSA, kelle eesmärk on toetada koole ja õpetajaid tehnoloogia kasutamisel õppetöös. Innokas korraldab õpetajatele koolitusi, koondab tehnoloogiavaldkonnas tegelevate  õpetajate võrgustiku, teeb uurimustööd jpm. Loe täpsemalt siit: http://www.innokas.fi/en/about/

Innokase robootikavõistlusel osalesid viis Eesti meeskonda. FLL-il osalesid Vinni-Pajusti Gümnaasium (meeskond Vinni Beoeeslid), Tartu Hiie Kool (meeskond Kokkuhoiukamp) ja Kuressaare Gümnaasium (meeskond KG Klemm), viimane krooniti ka selle võistluse meistriks. http://vex.iq võistlusel osalesid Pärnu Mai Kool (meeskond May Stars) ja Gustav Adolgi Gümnaasium (GAG IQ3). Soome esimest FLL-i võistlust aitasid läbi viia Eestist MTÜ Robootika ja SA Vaata Maailm. http://vex.iq võistlust viis läbi robootikakomplektide maaletooja Soomes  Step Systems Oy.

Pärnu Mai Kooli meeskonna May Stars juhendaja Hanno Saks  ütles peale võistlust, et õnneks oli harjutusväljak kohe nende juures ja iga arendus sai lihtsalt kohe ka järgi proovitud. „Esimene, mis selgeks sai oli see, et standardseades robotiga ei ole sellel võistlusel midagi teha. Meeskond hakkas kohe palavikuliselt joonestama ja teiste roboteid uurima ja roboti esiosa sai täiesti ümber tehtud. Mai Kooli meeskonnal ei ole endal võistlusväljakut, kuid vaatamata sellele sai meie meeskond ikka väga häid tulemusi. Olime teinud palju kuiva trenni ja roboti esmased juhtimisvõtted olid kõigil käes. Pikalt olime oma vanuserühmas 1.-2. kohal ja üldarvestuses 4.-5. kohal. Lõpuks pääses siiski vastaste kogemus võidule ja ka õnne oli teistel rohkem, kuid Mai Kooli meeskond leidis väga positiivset ära- märkimist ja meie lapsed said võrratu elamuse ja kogemuse,“ ütles Hanno Saks.

Pärnu Mai Kooli meeskond May Stars.JPG

Pärnu Mai Kooli meeskond May Stars

Kuressaare Gümnaasiumi meeskonna KG Klemm juhendaja Olle Arak jagas FLL-i võistluse kogemust ja tõi välja, et võistkond KG Klemm koosnes Kuressaare Gümnaasiumi 8.a klassi poistest-tüdrukutest, kes osalevad FLL võistlustel alles esimest hooaega. „Vaatamata vähestele kogemustele on tegemist aktiivse, nutika, sõbraliku ning tööka seltskonnaga, kelle meelelaad sobib peaaegu ideaalselt kokku FLLi põhiväärtuste olemusega.

KG Klemmide tubli esitus tulenes ehk sellest, et lapsed tegid ära kogu töö alustades robotimängust ja lõpetades meeskonnaboksi kujunduse ning ühisriietuse hankimisega. Juhendaja käest küsiti ainult arvamust ja tavaliselt langes see kokku ka klemmide arvamusega. Kindlasti muutis selline iseseisvus ja omaloomingulisus ka nende olemise vabamaks ning rõõmsamaks,“ selgitas Olle Arak.

Meistrite meistrid Kuressaare Gümnasasiumist meeskond KG Klemm.JPG

Meistrite meistrid Kuressaare Gümnasasiumist meeskond KG Klemm

Meeskond Vinni Beoeeslid võistlemas.JPG

Meeskond Vinni Beoeeslid võistlemas

Soome kogemusest võtsime kaasa ka mõned huvitavad ideed, näiteks nagu Bee-boti hoki, kus kaks meeskonda võistlevad mõlemad kolme Bee-bot robotiga. Bee-botid tuleb eelnevalt programmeerida nii, et litter lükatakse vastas meeskonna „väravasse“.

Samuti jäi silma võistlussari  RoboCup (http://www.robocup.org), mida korraldatakse juba 1996. aastast saadik. Võistlusel saab osaleda viies alamkategoorias. Sellel aastal toimub RoboCup  Saksamaal 3.-4. juulil. Vt täpsemalt siit http://www.robocup2016.org/en/

Samal teemal:

 

 

Haridus- ja Noorteamet