Eesti robot-jalgpallurid võistlevad Saksamaal


Avaldaja:Laura Vetik01. Juuli 2016

Tartu ülikooli tudengid on enda programmeeritud robotimeeskonnaga Philosopher Saksamaal rahvusvahelisel suursündmusel RoboCup, kus robotite jalgpallis sihitakse kõrget tulemust. Kohtutud on USA, Šveitsi ja Austraaliaga. Täna minnakse vastu Saksamaa robotjalgpalluritega.

Robotijalgpalli suurim väljakutse on see, et võistluse ajaks peavad robotid olema täielikult välja arendatud. Mänguplatsil ei tohi võistkonna inimliikmed enam roboteid juhendada. Masinad peavad sensorite abil ise ümbritsevat mõistma ja mängus otsuseid langetama. See tähendab, et arendustiim peab enne mängu algust robotile võimalikult palju erinevaid käitumisjooniseid ja võimalikke lahendusi sisse programmeerima.

Tartu ülikooli tehnoloogia instituudi tudengimeeskonna liige Anastasia Bolotnikova avaldas lootust, et meeskond saab pärast aasta aega tehtud arendustööd mänguväljakul näidata, kuidas nad robotite tarkvara võrreldes eelmiste aastatega parandanud on. Möödunud aastal saavutati 11. koht.

Bolotnikova kirjeldas, et võistlussituatsioonis on jalgpalliväljakul korraga 10 robotit – viis Tartu ülikoolist ja viis vastasmeeskonnast. „Meil on väravavaht, kaitsja, striker ja veel kaks väljakumängijat. Iga robot üritab tegutseda väljakul oma tsoonis, et leida pall ning lüüa see õigesse väravasse, samas jälgides kõiki mängureegleid,“ kirjeldas Bolotnikova.

Eile toimunud esimesel võistluspäeval kohtuti kolmes mängus USA, Šveitsi ja Austraalia robotimeeskondadega. Bolotnikova sõnul läksid mängud hästi – kaks mängiti viiki ja üks kaotati: „Selle tulemusena oleme 24 meeskonna arvestuses üks kaheksast meeskonnast, kes mängivad täna teises ringis Saksamaa meeskonnaga.“

Eestlaste sõnul on selle aasta suurim väljakutse uue palli tuvastamine: „Kui eelmistel aastatel on pall olnud erkoranž, siis sel aastal kasutatakse realistlikku mustvalget jalgpalli. Mitmete meeskondade robotitel on seepärast probleeme palli tuvastamisega.“

Philosopher sai alguse Tartu ülikooli robotiklubist, mis koondab robootikast huvitatud inimesi. Selle eesmärk on tutvustada robootika-alast arendustegevust kui üht prioriteetset suunda loodus- ja täppisteaduste valdkonnas.

Philosopheri osalemist RoboCupil toetavad Tartu ülikooli iCV uurimisgrupp, TÜ ideelabor ja Tartu ülikool. Meeskond tänab toetuse eest ka Ahti Heinlat.

Allikas: Tartu Ülikool

Foto: Tartu Ülikool

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet