Vana jutuvestja nutiennustus


Avaldaja:Mare Müürsepp14. Veebruar 2017

Loost leiate Fr. R. Kreutzwaldi muinasjuttude alase koolituse kokkuvõte ja lingid valminud materjalidele. Koolituse korraldas Eesti Lugemisühing.

Muinasjutus „Tark mees taskus“ kuuleb noormees kivi seest pirinat; selgub, et seal on keegi vangis. See on väike mehike, kes vabanenult lubab hakata noormehe nõuandjaks. „Kus sul iial minu abi ja nõu tarvis läheb, seal astun ma püksitaskust ja kargan sulle kõrva taha nõu andma, mis sa pead ette võtma ja tegema.“ Kas tõesti oskas Friedrich Reinhold Kreutzwald enam kui 150 aastat tagasi ilmunud lugudes ette näha nutitelefoni võimalusi?

„Eesti rahva ennemuistsete juttude“ ilmumisest möödus mullu just nii palju aastaid. Nüüdseks on lõppemas koolitus, millega tähistati seda tähtpäeva. Koolitusseminar toimus jutumeistri kunagises koolihoones Rakveres – TLÜ kolledžis. Koolituse korraldas Eesti Lugemisühing ja rahastas kultuurkapital. Esinesid Eesti Rahvaluulearhiivi juhataja Risto Järv, muuseumipedagoogika õppejõud Kaja Visnapuu ja Lääne-Virumaa Keskraamatukogu lasteosakonna juhataja Reet Tomband. Seminari kodutöö eeldas mõne muinasjutuga tegelemist oma lasteaia- või koolitöös, raamatukogus või huviringis, ja selle tööga valmivate materjalide esitamist Eesti Lugemisühingu kodulehel. Praktiliste tegevuste käigus selgus, et Kreutzwaldi lood võivad üsna toredat elu elada ka tänases koolis, lasteaias, raamatukogus ja mujal.

Klassika ei vanane. Tänagi leidub neid, kes tahaksid töötegijatena pidada vähenõudlikku puulast ja tohtlast kui ka vaeslapse käsikiviga rikkust kokku ajada.

Seminarist osavõtjad hindasid kõrgelt Risto Järve selgitusi muinasjutupärandi kohta üleüldse kui ka konkreetselt päevateemal, sealhulgas osutusi rahvaluule ja kirjanduse veebivarale – nagu nt Kirjandusmuuseumi tore veebileht "Kreutzwaldi sajand". Seal leiab rikkalikult teavet nii Kreutzwaldi ja tema loomingu tausta kohta kui ka teiste eesti kirjanike ja avaramalt eesti ja maailma kultuuriloo kohta. Tarkvara on kättesaadav ka nutitelefoni ja tahvelarvuti versioonina: http://krzwlive.kirmus.ee/

Seminaris osalenute järjest lisanduvaid töönäiteid leiab huviline aga aadressil http://www.lugemisyhing.ee/index.php?page=460

 

 

Haridus- ja Noorteamet