Külvame 100 teraviljapeenart!


Avaldaja:Madli Leikop15. Veebruar 2017

Tegu on Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja agronoom Heino Laiapea algatusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Algatusega soobib hästi liituda ka koolidel ning lasteaedadel. Ja seda on juba tehtudki!

Teravili on Eestis oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral, odral, nisul ja rukkil. Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte, on kavas 2017. aasta kevadel rajada 100 teraviljapeenart kaheksa Jõgeval aretatud odra-, kaera-, suvinisu-, herne- ja oasordiga.

Loe algatusest täpsemalt Äripäeva veebist

See ei tähenda, et huvilised koolid-lasteaiad peaksid nüüd hakkama suuri põllumassiive harima, piisab täiesti lapikesest kooli- või koduaias. "Esimeste päevadega on registreerinud kaks lasteaeda: Haiba lastead Riisikas ja Sutlema lasteaed Linnupesa, Kernu Põhikool ja Järvamaa Kutsehariduskeskus," ütles Heino Laiapea. "Just lastele õppimiseks sobib see. Näiteks võib saagist valmistada viljavihud, mida saab kasutada koolides õppevahenditena. Õpetajatele peab jääma loominguline moment ja isemõtlemise võimalus," sõnas ta selle kohta, mida saagiga pärast peale hakata. Ideaalis võiks algatuse eestvedaja arvates teraviljapeenraid olla ühtlaselt kogu Eestis. Nii koduaedades, külaplatsidel, kooliaeades. "Ja miks mitte ka linnades, muuseumides, teadusasutustes ja ajakirjanike aedades. No see rohkem unistus!" sõnas Heino Laiapea. 

viljelus18 076.jpg

Kõik, kes tunnevad selle algatuse vastu huvi ja tahaksid ise teraviljakasvatamist proovida, võivad ühendust võtta Heino Laiapeaga e-postiaadressil heinoprei@gmail.com. Seejärel lepitakse kokku kõik üksikasjad, sh ka see, kuidas pakendatud seemned külvajateni jõuavad. 

Allikas: algatuse "2017. aastal külvame 100 teraviljapeenart" info. Fotod: Heino Laiapea. 

viljelus18 075.jpg

Samal teemal: