Avatakse maaülikooli ja tehnikaülikooli koostöös valminud nutika tootmise tuumiktaristu labor Tartus


Avaldaja:Laura Vetik09. November 2017

9. novembril kell 11.30 tutvustatakse maaülikooli tehnikainstituudis uut kompuutertomograafia laborit, mis on osa Tallinna tehnikaülikooli ja Eesti maaülikooli tehnikainstituudi koostöös valminud nutika tootmise tuumiktaristust.

„See hõlmab digitaalsete kaksikute arendamist. Protsessid modelleeritakse digitaalselt ja seadmete tööd kaugjuhitakse telemeetriliselt, kaasnev tavaarvutitele üle jõu käiv mahukas andmetöötlus viiakse superarvutusklastri abil teaduspilve. Maaülikooli uus 3D kompuutertomograaf võimaldab metallidest valmistatud tooteid mittepurustavalt mõõta ja kihthaaval punktiparvena kuvada. TTÜ-sse on soetatud sellega koostööks mõeldud uudne metalli 3D printimissüsteem, mis võimaldab 3D printida küllaltki suuri prototüüpe ja katsekehasid näiteks roostevabast terasest, alumiiniumist või titaanist. Samas saab ülitäpselt monitoorida kogu laserpaagutusprotsessi,“ tõi TTÜ tootmistehnika professor Tauno Otto näite.

Maaülikooli labori ainulaadse röntgenkompuutertomograafia skanneriga saab analüüsida mistahes metallidest objekte. Kasutusvõimalusi on seadmel palju: näiteks saab uurida materjalide sisestruktuuri ning kontrollida detailide valmistamistäpsust. Röntgenkiirgusega läbivalgustamisel saadakse kahemõõtmelised kujutised, millest luuakse skaneeritud objektist kolmemõõtmeline mudel. Selline objekti mitte-purustav uurimine ja mõõtmine leiab üha enam rakendust näiteks elektroonikatööstuses ning erinevais masinaehitusvaldkondades.

Allikas: Tallinna Tehnikaülikool

Samal teemal: