TÜ rektorite biograafiasari tutvustab Hans Kruusi


Avaldaja:Madli Leikop14. November 2017

Märksõnad:

, ,

Ilmunud on Jüri Kivimäe raamat „Rektor Hans Kruus“, mis on TÜ rektorite biograafiasarjas neljas ilmunud raamat.

Hans Johannes Kruus (1891-1976) oli Eesti ajaloolane ja poliitik. Kruus lõpetas 1911. aastal Tartu õpetajate seminari ja töötas alates 1913. aastast kooliõpetajana. Kui gümnaasiumi küpsuseksamid said tehtud, asus ta 1914. aastal tsaariaegses Tartu ülikoolis ajalugu õppima. Sõjaväeteenistus ja poliitikakarjäär tegid õpingutesse pausi, kuid pärast magistrikraadi saamist jäi Kruus 1924. aastast ülikooli tööle ning oli seal ülimalt aktiivne nii õppejõu, uurija kui ka organisaatorina. Ta oli Eesti ja põhjamaade ajaloo erakorraline, alates 1934. aastast korraline professor. 

1934. aastal valiti Kruus Tartu Ülikooli prorektoriks, kuid sellelt ametikohalt vabastati ta seoses uue ülikoolide seadusega 1937. aastal. 1940. aasta septembris määrati ta Tartu Riikliku Ülikooli  rektoriks ning ametis oli ta 1941. aasta suveni, kui saksa armee pealetungi surve all Tartust lahkus. Kruus oli 1944 taas lühikest aega ülikooli rektor, nimetati aga Eesti NSV välisministriks ning 1946 valiti ta Eesti NSV teaduste akadeemia esimeseks presidendiks. Tema karjäär katkes 1950. aastal, mil ta „kodanliku natsionalistina“ põlu alla sattus. Ajaloolasena jätkas ta tegevust ka hilisemas elus, olles TA kodu-uurimise komisjoni esimees.

„Hans Kruus oli väljapaistev ent keeruline isiksus, kelles ühinesid temale ainulaadsel moel andekas ja originaalne õpetlane, eesti rahvusliku ajalookirjutuse rajaja, pahempoolne poliitik ja ideoloog, ülikooli professor, rektor ja akadeemia president,“ sõnas oma subjekti tutvustuseks autor Jüri Kivimäe. 

Kirjastus Aasta Raamat on varem lugejatele toonud rahvusülikooli rektoreid tutvustavad raamatud «Rektor Henrik Koppel» (autor Ken Kalling) ja «Rektor Johan Kõpp» (Priit Rohtmets, mõlemad 2007) ning «Rektor Hugo Kaho» (Ken Kalling, 2009). Kõikide toimetaja on Mart Orav ja kujundaja Kalle Toompere.

Allikas: TÜ pressiteade. 

Hans Kruusist räägib Jüri Kivimäe pikemalt ka 2011. aastal salvestatud saadetes sarjast "Eesti lugu", mida toimetab Vikerraadios Piret Kriivan. Kuula arhiivisaadet siit! Arhiivilintidelt kuuleb ka Hans Kruusi ennast rääkimas oma lapsepõlvest, poliitikutee algusest, huvist ajaloo vastu ja nn Varese valitsuse sünnist 1940. aastal. 
 

Haridus- ja Noorteamet