Eesti koolides õpilasfirma programmi ja teisi ettevõtlusõppe programme pakkuva JA Eesti (Junior Achievement Eesti) tegevust viimased 15 aastat juhtinud Epp Vodja andis tänasest organisatsiooni direktori ameti üle senisele partnersuhete juhile Kersti Loorile.
Epp Vodja on JA Eesti tegutsemise juures olnud selle alustamisest alates aastal 1992. Sellest ajast peale on Eestis sündinud juba üle 3300 õpilasfirma ning ettevõtlusõpe on jõudnud paarisajasse Eesti kooli. Vodja jääb JA Eestisse aktiivselt edasi tegutsema programmide arendamisel ja uute projektide planeerimisel. “Noortega tegelemine ja nende lennukad ideed on andnud palju inspiratsiooni tegutsemiseks ning senist õpilasfirmade arengut ja meie õpilaste ülihäid tulemusi ka rahvusvahelisel areenil vaadates olen kindel, et Eesti ettevõtluse tulevik on peale kasvavate noorte näol väga heas seisus,” lausus Vodja. “Direktorina jätkav Kersti Loor on osav organiseerija ning ameti vahetus jätab mulle võimaluse tegeleda sisulisemalt uute projektide ellu kutsumisega.”
Enne direktori ametikohale asumist tegutses Kersti Loor organisatsioonis partnersuhete juhina ning on JA Eestis töötanud juba aastast 2009. “Meie peamine ülesanne on noortele ettevõtlusõppe ja -kogemuse pakkumine ning teeme pidevalt tööd selle nimel, et üha rohkem koole otsustaks ettevõtlusõppe oma õppekavasse võtta. Siiani on see õpe koolides vabatahtlik, kuigi kõik uuringud ja kogemused näitavad, et praktiline ettevõtlusõpe annab noortele juurde õpimotivatsiooni teiste ainete õppimiseks ning tulevaseks eluks ülimalt vajalikke kogemusi ja oskusi,” selgitas Loor.
“Alanud aasta üks suuremaid projekte JA-s on gümnaasiumi tasemele uue majandusõpiku väljaandmine, mis koos selle juurde kuuluvate õppemängude ning metoodikaga on gümnaasiumis enim kasutatav õppematerjal majanduse õpetamiseks,” märkis Loor. “Viimane õpik on pärit aastast 2011 ning vajab kindlasti uuendamist, sest vahepeal on kasvõi seadusandlus muutunud.”
Kersti Loor (vasakul) ja Epp Vodja
Järgmine suurem õpilasfirmade üritus on suur üle-eestiline ja rahvusvaheline õpilasfirmade laat laupäeval, 10. veebruaril korraga nii Rocca Al Mare kui ka Kristiine keskuses, kus osaleb kokku enam kui 260 õpilas- ja minifirmat Eestist ja mujaltki.
Eesti läbi aegade kõige esimene ametlik õpilasfirma loodi juba aastal 1992 Väike-Õismäe Gümnaasiumis ja see tegeles kohviku pidamisega. Eesti õpilasfirmad on väga hästi paistnud silma ka erinevatel võistlustel. Euroopa õpilasfirmade võistlusel on meie õpilasfirmad pälvinud mitmeid auhinnalisi kohti ning kolm korda on koju toodud ka esikoht (2009 – Roheline Jälg, 2013 – Kolm Põrsakest, 2017 – Festera).
Sel aastal tegutseb Eesti 103 põhi-, kesk- ja kutsekoolis rekordilised 370 õpilasfirmat. JA Eesti ettevõtlusõppe programmide järgi õpib erinevates kooliastmetes algklassidest gümnaasiumi ja kutskoolini enam kui 13000 noort aastas. JA Eesti on ka töövarjupäeva korraldaja.
Allikas ja foto: JA Eesti pressiteade.