Soomes tähistatakse emakeelepäeva kirjutamisvõistlusega "Minu maa"


Avaldaja:Madli Leikop14. Märts 2018

Emakeelepäev, 14. märts on oluline tähtpäev ka Soomes elavate eestlaste jaoks.

Traditsiooniliselt toimub sel päeval Eesti saatkonnas vastuvõtt eestlastest õpilastele, kes on silma paistnud Eestikeelse Hariduse Seltsi kirjutamisvõistlusel. Seltsi juhatajale Helja Kirberile teeb rõõmu, et võistlus on noorte hulgas aasta aastalt populaarsem. Kokku osales sel aastal võistlusel 600 Soome koolides õppivat eesti juurtega õpilast. Lõppvõistlusele jõudis 185 tööd, millest žürii valis välja 39 parimat. Võistlustöid tuli Helsingist, Espoost, Vantaalt, Turust, Tamperest, Keravalt, Hämeenlinnast, Mikkelist, Hyvinkäält ja Tuusulast. Soomes õpib eesti keelt emakeelena 2 tundi nädalas tuhatkond põhikooli õpilast, neile lisaks sadakond last eesti-soome kakskeelsetes klassides Helsingis Latokartano koolis.

Selleaastane võistlus oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale ja teemaks oli „Minu maa“. Paljudest töödest jäi kõlama mõte, et noortel on kaks kodumaad: „Mul on tegelikult kaks kodu - töö- ja koolikodu Helsingis ja vaba aja ning puhkuse kodu Eestis“, kuid Eesti kohta noorte südametes ei ohusta miski: „Kui aga kunagi tulevikus Eestil on vaja abi, siis ma olen kindlasti kohal. Minu maaks jääb alati Eesti.“ Eesti ei ole noorte jaoks ainult maa, vaid ka inimesed, pere ja sõbrad, kes võivad elada küll maailma eri paigus, kuid mõttes on alati üksteisega. Eestist igatsetakse kõige rohkem vanaisa ja vanaema ning suvesid ja seenelkäike. Uudsest vaatenurgast aitasid Eestit näha võistlusel külalistena osalenud Tallinna Soome kooli õpilased, kes paistsid silma suurepärase eesti keele oskusega.

Emakeelepäeva aktusel tervitavad noori Eesti suursaadik Margus Laidre ja Helsingi ülikooli eesti keele professor Martin Ehala. Tekstipõimiku noorte töödest esitavad Soome eestlaste teatri näitlejad Ana ja Mait Lepik. Muusikalise tervituse toob laulja ja eesti muusikakultuuri edendaja Soomes Dagmar Õunap.

Emakeelepäeva Soomes korraldavad  Eesti Suursaatkond Helsingis ning Eesti Majas tegutsevad organisatsioonid Eestikeelse Hariduse Selts, Eesti Instituut, Soome-Eesti Seltside Liit ja Tuglase Selts.

Allikas: Eestikeelse Hariduse Seltsi pressiteade. 

Samal teemal: