Eesti neiu võitis Balti keemiaolümpiaadi


Avaldaja:Eva-Liisa Orula17. Aprill 2018

Riias 13.–15. aprillil toimunud Balti keemiaolümpiaadi võitis Hanna-Riia Allas Hugo Treffneri Gümnaasiumist.

Keemiaolümpiaadil võistles 20 koolinoort Eestist, Lätist ja Leedust nii teoreetiliste kui ka praktiliste ülesannete lahendamises. Õpilased pidid lahendama näiteks tõsielul põhineva ülesande, kuidas teise maailmasõja ajal kaks Nobeli medalit keemilise trikiga ära peideti. Praktilises voorus määrasid noored naatriumhüpokloriti kontsentratsiooni tiitrimise teel ja seejärel sünteesisid nailoni lähteühendi tsükloheksanooni. Laboriülesande eest sai Hanna-Riia Allas maksimumpunktid.

"Meil on väga hea meel, et olümpiaadi võitis Hanna-Riia, kes õpib alles 10. klassis!" rõõmustas Eesti võistkonna mentor Lona-Liisa Pruks. "Viimati võitis võistluse tütarlaps 1997. aastal, kui esikoha sai eestlanna Olga Tšubrik. Eelmine Eestist pärit võitja oli Gleb Široki 2010. aastal. Tänan meie õpilasi juhendanud õpetajaid Eha Paabot, Pelageja Ozerovat ja Andrus Kangrot tehtud töö eest," lisas Pruks.

Balti keemiaolümpiaadil osalenud õpilastest moodustati võistkond rahvusvaheliseks keemiaolümpiaadiks, mis on 19.–29. juulil Tšehhis ja Slovakkias. Eestit esindavad Hanna-Riia Allas Hugo Treffneri Gümnaasiumist, Siim Kaukver Tallinna Reaalkoolist, Juri Volodin ja Nikita Žoglo Tallinna Õismäe Vene Lütseumist.

Olümpiaadi korraldas Riia Tehnikaülikooli materjaliteaduse ja rakenduskeemia teaduskond. Võistlust toetasid JSC OlainFarm, Biosan, Bapeks ja Bauskas alus.

Lisainfo:
Lona-Liisa Pruks
Tel 5904 4909
lona.pruks@gmail.com