Narva noormehed võitsid füüsikaolümpiaadi


Avaldaja:Eva-Liisa Orula18. Aprill 2018

Kategooriad:Konkursid, Üldharidus
Ained:Füüsika

Tartus 14.–15. aprillil toimunud füüsikaolümpiaadi võitis gümnaasiumiastmes Konstantin Dukatš Narva Keeltelütseumist ja põhikooliastmes German Lužin Narva Pähklimäe Gümnaasiumist.

Kahel päeval lahendas Tartu Ülikooli füüsika instituudis 108 põhikooli- ja gümnaasiumiõpilast nii teoreetilisi kui ka praktilisi ülesandeid. Näiteks tuli noortel analüüsida laetud kehade käitumist elektriväljas ning arvutada maja soojustuse ja niiskustõkke parameetrid, mille puhul ei koguneks niiskus soojustuse vahele. Eksperimentides pidid õpilased nuputama elektriliste mõõtmiste abil kinnises kastis olevat elektriskeemi ja hindama elektrilambi hõõgniidi temperatuuri.

Parimateks noorteks füüsikuteks tunnistati gümnaasiumiastmes Konstantin Dukatš Narva Keeltelütseumist, Kaarel Kivisalu Tallinna Reaalkoolist ja Richard Luhtaru Hugo Treffneri Gümnaasiumist. Põhikooli astmes olid parimad German Lužin Narva Pähklimäe Gümnaasiumist, Martin Rahe Tallinna Reaalkoolist, Liis Siigur Miina Härma Gümnaasiumist ja Argo Merilo Tallinna Reaalkoolist.

"On innustav näha, et kooliõpilaste huvi füüsikaülesannete lahendamise vastu on jätkuvalt suur. Ka väga keerulisi ülesandeid osatakse lahendada," tunnustas noori olümpiaadi žürii esimees Kristian Kuppart.

Olümpiaadil ja eelnevatel füüsikavõistlustel hea tulemuse saanud 20 õpilast osalevad 24.–26. aprillil Tallinnas Põhja-Balti füüsikaolümpiaadil. Seal selgub ka rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil osalev Eesti võistkond.

Olümpiaadi ülesanded, vastused ja tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli veebilehel ja Eesti füüsikaolümpiaadi veebilehel.

Füüsikaolümpiaadi korraldasid füüsikaolümpiaadi žürii ja Tartu Ülikooli teaduskool. Auhinnad pani välja Tartu Ülikooli füüsika instituut, Tallinna tehnikaülikool, Robert Kitt ja OPIQ.

Lisainfo:
Kristian Kuppart
Füüsikaolümpiaadi žürii esimees
kristiankuppart@gmail.com