AHHAA avas eelajalooliste meresauruste näituse


Avaldaja:Madli Leikop04. Mai 2018

Kategooriad:Kasulik teada

Huvilised saavad kohtuda näitusel „Ahhaa, meresaurused!“ vee-elukatega, kes elasid Maal miljoneid aastaid tagasi. Kokku jõuab AHHAA saalidesse ligi 15 elukat, kellest suurim on 15 meetrit pikk ja 5,3 meetrit kõrge.

AHHAA juhatuse liige Pilvi Kolk sõnas, et keskuse eesmärk on pakkuda oma külastajatele pidevalt põnevaid näitusi. 2014. aastal toodi Eestisse näitus maa peal elanud dinosaurustest, nüüd on nende sauruste kord, kes elasid veel rohke aastaid tagasi veekogudes.

„Meie näitusel saavad külastajad ülevaate sellest, millised olid ürgmere asukad. Samas pakub uus näitus ka ajaloolise võrdlusvõimaluse, sest 400 miljoni aasta vanuste roomajate kõrval võib näha ka selliseid loomi, keda Maal tänapäevalgi kohtab,“ rääkis Kolk. 

meresaurused7.jpg

Ta lisas, et saalides olevad elusuuruses meresaurused liigutavad, teevad häält ja tekitavad külastajas tunde, et ta viibibki päris ürgaegses merepõhjas.

Näitus toomine Tartusse oli AHHAA jaoks pikk protsess. Kolgi sõnul nähti näituse toomisel vaeva peaaegu kolm aastat ja omanikega kohtuti nii Euroopas kui Aasias.

„Meie juurde – ja ühtlasi esimest korda Euroopasse – tuleb näitus esimest korda. Tegemist on tõelise superstaar-näitusega, sest tehniliste nõuete loetelu, mis rendinäitusega kaasnes, pani näituse üles seadmise eeltingimused peensusteni paika. Muuhulgas oli seal kirjas, mitu pudelit limonaadi on vaja tuua tehnilisele personalile,“ rääkis Kolk.

meresaurused5.jpg

„Meresauruste näitus on kogu maailma mõistes tipptasemel ja teist selletaolist ei leidu,“ lisas juhatuse liige. 

Oma olemuselt on näitus mõeldud kõikidele vanusegruppidele, sest meresaurused vaimustavad ühtemoodi nii väikeseid kui suuri külastajaid. Seega on see kohane kõigile, kellele elusloodus selle ajalugu vähegi huvi pakub.

meresaurused1.jpg

Näituse “Ahhaa, meresaurused” lõid Argentiina paleontoloogid Sebastian Apesteguia ja Adrian Giacchino ning see jõuab Eestisse esmakordselt. Näituse omanik on Aurea Exhibitions. Näitus jääb teaduskeskuses AHHAA avatuks 4. novembrini.

Allikas: teaduskeskuse pressiteade. Fotod: Mathis Bogens. 

Samal teemal: