Terassillad vallutavad sel nädalal Tallinna Tehnikaülikooli linnaku


Avaldaja:Madli Leikop16. Mai 2018

19. maini on Tallinna Tehnikaülikoolis rahvusvaheline terassildade võistlus, seda korraldavad ülikooli inseneritudengid.

Neljaliikmelised võistkonnad on projekteerinud ja valmistanud viie meetri pikkused ning kuni 1,2 meetristest elementidest terassilla mudelid, mille nad peavad aja peale kokku monteerima ning seejärel panema proovile 1000 kilose raskusega koormuskatses. Õppejõududest ja toetajatest žürii hindab lisaks vastupidavusele ka silla originaalsust ja välimust. 

Vaata ka videot 2017. aasta võistlusest.

BRICO võistluse eesmärk on valmistada reeglitele vastav võimalikult kerge ning esteetiliselt nauditav sillamudel. TTÜ inseneritudengi ja BRICO korraldaja Karl Sachrise sõnul on see keeruline, kuid põnev ja hariv optimeerimisülesanne, millega inseneridel pärast kooli lõpetamist tuleb igapäevaselt kokku puutuda. Ta lisab: „Meie võistluse reeglid ja punktisüsteem on koostatud nii, et eelis on sildadel, mis ei kaalu palju, aga on väikse deformatsiooniga võimelised kandma suuri koormusi. Seetõttu oleme varasemate aastate võistlustel näinud väga huvitavaid lahendusi ja innovaatilist mõtlemist, kuigi esialgu võib paista, et kõigil on standardsed kaarsillad. Ka see aasta pole erand. Paljukasutatud kaarsilla mudelid on väga efektiivne disain. Ideaalis töötab see ainult pikijõule ning vähese materjaliga saab tugeva silla.”

Sel aastal osalevad võistlusel tulevased ehitus- ja mehaanikainsenerid ning arhitektid Austraaliast, Leedust, Poolast, Horvaatiast ja Austriast. Eestlasi esindab Kaunase Tehnikülikooli võistkonna kapten Stewen Naano. 

Rahvusvaheline terassildade projekteerimise ja valmistamise võistlus BRICO 2018 (BRIdge COmpetition) toimub ülikoolis juba kolmandat korda.

BRICO-t väisab sel aastal tunnustatud teraskonstruktsioonide ekspert Robert. E. Shaw USA-st, kes algatas 1980ndate lõpus oma kodumaal sarnase võistluse. Shaw peab 16. mail kell 16.30 ka loengu, samuti on ta ka sildade arhitektuuri hindamise žüriis.

BRICO 2018 toetajad on TTÜ ehituse ja arhitektuuri instituut ning üliõpilasnõukogu, Hasartmängumaksu Nõukogu, Maru Ehitus, TREV 2 GRUPP, Nordecon Betoon, Mapri Ehitus, YIT Infra Eesti ja Novarc Group.

BRICO 2018 aasta peaauhinnaks on 2000 eurot, autasustatud on ka koondarvestuse teine ja kolmas võistkond. Lisaks antakse välja kolm eriauhinda. Võistluse auhinnafond on 6000 eurot.

Allikas: TTÜ pressiteade.