TalTechi ülikoolilinnakus on võimalik isesõitvat autot uudistada


Avaldaja:Eva Toome20. September 2018

Oma esimese sõidu tegi Eesti robootika, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel valminud isesõitev auto. Kõigil huvilistel on võimalik autot lähemalt uurida TalTechi ülikoolilinnaku Akadeemikute alleel.

20. septembril kell 9.15 tegi oma esimese ametliku sõidu Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Silberauto koostöös valminud Eesti esimene isesõitev auto – Iseauto. Esimesed reisijad on TalTechi visioonikonverentsile sõitvad rektor Jaak Aaviksoo ning Euroopa Investeerimispanga asepresident Alexander Stubb. Pärast esmasõitu on auto kõigile huvilistele lähemaks vaatamiseks välja pandud ülikoolilinnaku Akadeemikute alleele.

Tehnikaülikooli 100. aastapäevaks valminud Iseauto on täisautonoomne isejuhtiv sõiduk, kuhu mahub kuni kuus inimest. Iseauto elektroonika, sensoorika ja juhtimistarkvara on valminud tehnikaülikooli robootika-, IT- ja inseneriteadlaste juhtimisel, kus suurima panuse andsid inseneri- ning IT-teaduskonna tudengid. Iseauto kere disainis Sven Sellik Silberautost ja see töötati välja TalTechi lõpetanud Silberauto inseneri Johannes Mossovi juhtimisel. Projektis osales ka ABB, kes panustas Iseauto töökindluse parendamisse.

„Ligi kahekümnest tudengist koosnev tiim alustas Iseauto arendamist täpselt aasta tagasi ning selle baasilt on juba praegu kaitstud 10 magistri-, bakalaureuse- ja diplomitööd ning avaldatud mitmeid teaduspublikatsioone,“ ütles Iseauto projektijuht ja TalTechi inseneriteaduskonna vanemteadur Raivo Sell.

„Iseauto projekt on suurepärane võimalus näidata noortele, et kui visioon ja tahe on olemas, siis on ka realiseerimine võimalik. Seda eriti kõrgetasemelise õppe ja käegakatsutava praktika kaudu,“ selgitas Silberauto juhatuse esimees Väino Kaldoja.

Iseauto saab olema osaks TalTechi targast linnakust, kus arendatakse välja nutikas taristu ja 5G tehnoloogial põhinev ülikiire andmesidevõrk. Tulevikus saab tark linnak koos isejuhtivate sõidukitega arendusplatvormiks tehnikaülikooli tudengitele, teadlastele ja tehnoloogiaettevõtetele uute tehnoloogiate ja teenuste arendamiseks. Projekti järgmises faasis alustataksegi koos Teliaga 5G tehnoloogia teste ning luuakse sõidukitevahelise suhtluse platvorm. Koostöös Silberautoga jätkatakse sõiduki konstruktsiooni optimeerimist ja täiendava tarkuse arendust.

Lisainfo Iseauto projektist: http://iseauto.ttu.ee

Allikas: TalTech
 

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet