Tervise Arengu Instituut koondab lasteasutuste parimad menüüd raamatuks


Avaldaja:Madli Leikop29. Oktoober 2018

Tervise Arengu Instituut (TAI) ja Sotsiaalministeerium kutsuvad kõiki toitlustajaid, kokkasid, toitumisnõustajad ja teisi toitlustamisega tegelevaid inimesi koostama ja saatma koolide ja lasteaedade näidismenüüsid.

Kõik tingimustele vastavad menüüd koondatakse tasuta e-raamatuks. Menüüsid saab esitada 2019. aasta 4. veebruarini.

„Eesti koolid ja lasteaiad pakuvad enamasti maitsvat, mitmekesist ja tasakaalustatud toitu. Kuid alati on hea, kui on kuskilt võtta eeskuju või kasvõi ideedepuuduses häid mõtteid ning uusi retsepte ja menüüsid,“ ütles TAI toitumise ja liikumise valdkonna juht Haidi Kanamäe. „TAI eksperdid vaatavad kõik saabunud menüüd üle, vajadusel kohendame neid koos autoritega ning avaldame need NutriData toitumisprogrammis, samuti teeme http://www.terviseinfo.ee veebis tasuta raamatuna kõigile kättesaadavaks. Menüüdest saavad retsepte kasutada kõik, kes soovivad – need toidud sobivad väga hästi ka koduses köögis valmistamiseks.“

Menüüd ja retseptid tuleks koostada NutriData programmis http://tap.nutridata.ee ning edastada need läbi programmisisese jagamisfunktsiooni kasutaja ideekorje@tai.ee e-postile. Programmis on võimalik menüüd luues valida ideekorje nõuetele vastavad soovituste grupid (Ideekorje: lasteaed, 3-6 aastased ja Ideekorje: 4.-9. klass). Novembri lõpus uueneb NutriData programmi kujundus ja funktsionaalsus. Senise programmi abil sisestatud kasutajate menüüd ja retseptid ei kao, vaid tulevad uuenenud programmi kaasa. Küsimuste korral tasub pöörduda TAI toitumiseksperdi Tagli Pitsi poole aadressil ideekorje@tai.ee. 

Kõigi nõuetele vastavate näidismenüüde esitajate vahel läheb loosi kümme 100-eurost Toiduakadeemia kinkekaarti. 

Eesti toitumissoovitused uuenesid aastal 2015 ja praegu valmistatakse nende põhjal ette muudatusi ka lasteasutuste toitlustamise määrusesse. Näidismenüüde ideekorje juhistes toodud tingimused on piisavalt ranged, et olla kooskõlas ka uueneva määruse nõuetega.

Allikas: Tervise Arengu Instituudi pressiteade

 

Harno logo