TalTechi uue digivalitsemise keskuse eesmärk on lisada tippteadust e-Eesti eduloosse


Avaldaja:Madli Leikop19. Detsember 2018

17. detsembril avati TalTechis uus digivalitsemise tippkeskus DigiGovLab (DGL), millest saab Läänemere juhtiv e-valitsemise uurimis- ja teadustöö lipulaev eesmärgiga mõtestada ja analüüsida ühiskonnas toimuvaid praktilisi digiarenguid.

TalTechi Nurkse instituudi uue tippkeskuse DigiGovLabi juht professor Robert Krimmer kinnitab, et tema tiim soovib DigiGovLabiga e-Eesti eduloosse lisada tippteaduse. “Meie ambitsiooniks on saada liidriks ühiskonnas olulistes ning tulevikku suunatud digivalitsemise projektides. Pakume keskkonda, kus tipptasemel teadlased üle kogu maailma saavad uurida tehnoloogia mõju valitsemisele ning ühiskonnale laiemalt. Meie tudengid ja õppejõud saavad õppida ja teha uurimistööd teemadel, mis on huvitavad, olulised, eesrindlikud ning võimaldavad isiklikku, töist ning intellektuaalselt arengut,” lubab professor Krimmer.
 
Uus digivalitsemise labor hakkab analüüsima selliseid teemasid nagu e-hääletamine, e-valitsemine, tehisintellekt, suurandmed, masinõpe, kaasamine digiajastul, piiriülene andmevahetus ja andmeanalüütika valitsemisel. Ka Euroopa Komisjon on toonud välja, et tõhus e-valitsemine tähendab nii avaliku sektori kui ka teenuste ümberhindamist ning käitumismustrite muutmist. Selle eesmärgiks on tõhusamate avalike teenuste pakkumine kodanikele mugavamal, kiiremal ning odavamal moel.
  
DigiGovLabist saabki ökosüsteem, mis toob kokku ning edendab koostööd ülikoolide, ettevõtete ning valitsusasutuste vahel.
  
 Avamisel osalesid TalTechi rektor Jaak Aaviksoo, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist, Marek Helm Nortalist, Maarja-Leena Saar Eesti Koostöö Kogust, TalTechi IT-teaduskonna dekaan Gert Jervan ning digilabori juht ja TalTechi professor Robert Krimmer.

DigiGovLabi avamine tähendab uut algust Eestis digivalitsemise teadusuuringutes, uue keskuse teadlased analüüsivad digivalitsemise mõjureid nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.
  
  
 Fakte DigiGovLabist:

•eelarve rohkem kui 10 miljonit eurot erinevatest teadusprojektidest;


•labori loengukursustel ja õppeprogrammides osaleb rohkem kui 100 magistranti;


•koondab enam kui 10 doktoranti, kelle uurimistöö hõlmab digivalitsemist;


•osaleb aktiivselt kõigi olulisemate rahvusvaheliste e-valitsemise ning avaliku halduse teaduskonverentside ning teadusajakirjade töös;


•pühendub akadeemilisele tippteadusele, aidates lahendada ka digivalitsemise praktilisi probleeme.


 TalTechi Ragnar Nurkse instituudi erialadele saab sisse astuda juba täna: 1. novembril algas tehnikaülikoolis uute tudengite vastuvõtt, sisse saab astuda 20-le bakalaureuseõppe kavale. Lisainfo http://teejuht.taltech.ee

Allikas: TalTechi pressiteade