Vaivara Lasteaia õpetajad osalesid projektis „Keelesilla loomine läbi pärimuskultuuri“


Avaldaja:Madli Leikop28. Detsember 2018

Sel sügisel võtsid Vaivara Lasteaia töötajad osa huvitavast ja mis peamine – kasulikust projektist „Keelesilla loomine läbi pärimuskultuuri“. Projekt toimus Kultuuriministeeriumi ja Integratsiooni Sihtasutuse toel ning Huvi OÜ Täienduskoolituskeskuse koolitajate eestvedamisel.

 

Projekti peamine eesmärk oli tõsta Ida-Virumaa lasteaiaõpetajate enesekindlust eesti keeles suhtlemisel.

Meie lasteaiast osales kaks õpetajat ja kaks abiõpetajat, lisaks oli projektis veel 11 lasteaeda Ida-Virumaalt.

Eesti keele oskus oli projektis osalejatel väga erinev. Meie juhendajad tegid kõik endast oleneva, et me ei pelgaks eesti keeles rääkida ja tunneksime end suheldes mugavalt.

Õppepäevad ja harjutused olid lõbusad, aktiivsed ja mitmekesised. Palju tehti keele- ja muusikamänge õues, pandi kokku minilavastusi, tehti koos süüa ja degusteeriti valmistatut.

Tahaksime jagada muljeid teisest kahepäevasest kohtumisest, mis toimus oktoobis Nelijärve puhkekeskuses.

Esimesel päeval jagati osalejad kahte gruppi. Igaüks võis külastada kahte meistriklassi, mis kumbki kestis poolteist tundi.

Esimeses meistriklassis kuulasime eesti keeles erinevaid jutukesi ja siis panime kuuldu paberile: tuli kas joonistada või teha origami. Meie jaoks oli see uus lähenemine, mida oma töös polnud varem kasutanud.

Teises meistriklassis laulsime laule eesti keeles, mängisime laulumänge, tantsisime ja mängisime ringmänge. Keeleoskuse arendamiseks lugesime vanasõnu ja lasteluuletusi.

Kohtumine II, 1.jpg

Päeva teises pooles meisterdasime nukke. Meisterdamise tegi eriliseks see, et me ei kasutanud niiti ega nõela. Meile anti kangas, millest püüdsime vormida nukke, linde ja jäneseid.

Siis jagati osalejad gruppideks ja iga grupp valmistas järgmiseks päevaks ette väikese teatrietenduse. Meie grupis olid kõik Vaivara lasteaia töötajad, kokku neli inimest. Valisime lavastamiseks lihtsa jutu „Kuidas loomad endale sabad said“. Selle jutu olime lastega lavastanud eelmisel aastal teatripäevaks.

T11.jpg

Stsenaariumi kirjutasime eesti keeles, käepärastest materjalidest valmistasime dekoratsioonid ja kostüümid. Ka muusika iga tegelaskuju ilmumise juurde mõtlesime kiiresti ise.

Järgmisel päeval esitas iga grupp oma väikese näidendi. Kõik variandid olid suurepärased, liigutavad ja lõbusad. Kohe oli näha, et „näitlejad“ olid oma ala professionaalid!

Meie muinasjutt tuli välja särav, ja see lõppes toreda ringmänguga „Püüa saba“.

Meie juhendajad olid rahul, et kõik projektis osalejad rääkisid omavahel eesti keeles. Paljud küll vigadega ja žeste ning miimikat appi võttes, aga ikkagi rääkisid! Ja see oligi projekti peamine eesmärk. Projekt lõppes novembris. Täname juhendajaid Jelena Seppa, Piret Kukke ja Külli Mõtslat, tänu neile õnnestus projekt 100%! Meie lasteaia meeskond otsustas korraldajaid tänada purgitäie küpsistega, mille lapsed ja õpetajad olid koos kokandustunnis küpsetanud.

Projekt „Keelesilla loomine läbi pärimuskultuuri“ on lõppenud. Kõik osalejad said diplomi ja koos söödi lõpüritusel torti. Aitäh ja rohkem selliseid projekte!

DSC_3055.JPG

Loo ja fotode autorid on Vaivara Lasteaia õpetajad Aleksandra Gorodnitševa, Nadežda Išanjazova, Olga Tšuvilskaja, Ingrit Sedakova

Samal teemal: