Huvitav ja hariv projektinädal Mödlingis ja Viinis


Avaldaja:Madli Leikop09. Jaanuar 2019

Ausgewähltes Virtuelles Europa – „Väljavalitud virtuaalne Euroopa“ on Põlva Gümnaasiumi saksa keele õppijate esimene Erasmus+ projekt (2018-2020). Projekt tõstab õpilaste kultuuriteadlikkust ja julgustab võõrkeeli õppima.

Projektipartnerid on saksa keele õppijad Austriast (VBS HAK/HAS Mödling), Kreekast (PPGP) ja Itaaliast (IISS "Salvatore Pugliatti").  

Projektis keskendutakse õpilaste ja õpetajate reiside-kohtumiste kaudu eelarvamuste vähendamisele teiste rahvuste suhtes, kultuuriteadlikkuse tõstmisele ja tolerantsusele. Ka projekti läbivate teemade – turism, majandus, kultuur, ajalugu, poliitika, haridus käsitlemise kaudu püütakse  projekti eesmärke süvendatult õpilasteni viia. 

Erinevate meediate kasutamine parandab õpilaste digitaalseid ja keelelisi oskusi, õpilasvahetused-kohtumised aitavad kaasa kogemuste jagamisele ning võõrkeelsele suhtlemisele kõigil tasanditel. Nii kasutame projektis uudsemaid liit- ja virtuaalreaalsuse äppe nagu HP Revel, Cardboard Camera jt.

Lisaks Erasmus+ projektile toimub paralleelselt ka samanimeline eTwinningu projekt, sest eTwinningu töökeskkonnas saab dokumenteerida kõik projektisammud.

Möödunud aasta oktoobris toimus Mödlingis/Viinis projektijuhtide-õpetajate töökohtumine. Meie gümnaasiumist osalesid õpetaja Aimi Jõesalu ja juhiabi Epp Volkov. Õpilastega esimene projektikohtumine toimus 15.-21.12. 2018 samuti Mödlingis ja Viinis.

PGErasmuskolmas.jpg

Igale projektikohtumisele saab kaasa sõita viis õpilast. Esimesed tublid ja õnnelikud osalejad olid Karoli Villako (11. kl), Raito Piirisild (11. kl), Uku Rätsep (11. kl), Kaarel-Hannes Kallivere (12. kl) ja Uku Sõrmus (10. kl).

Järgnevalt nende lühikokkuvõte toredatest ja tegusatest päevadest. 

15.12

Laupäeva varahommikul asusime teele ja nagu ikka meie väikeses Eestis: Põlvast Tallinnasse jõudmiseks kulus palju rohkem aega kui Tallinnast Viini lendamisele. Aga keskpäevaks olime kohal! Meid tervitas lumine Viin. Mõningatele meist olid võõrustajapered vastu tulnud juba lennujaama, ülejäänud sõidutas Mödlingisse väikebuss.

Õhtupoolik  mööduski peredes üksteisega tutvudes. Õpetajaid ootas ees aga mitmetunnine töökoosolek.

16.12. Kirja pani Karoli

Pühapäeval tutvusime Austria pealinna Viiniga. Sõitsime Viini vanalinna, kus õppisime kasutama Cardboard Camerat, et jäädvustada kaunemaid kohti 360kraadistele fotodele. Käisime ka illusioonide muuseumis, kus nägime igasuguseid huvitavaid  silmapetteid ja saime lahendada mõistatusi. Pärast lõunapausi sõitsime trammiga ringreisile ja saime ka niimoodi ülevaate Viini ajaloolistest ehitistest ja vaatamisväärsustest. Päeva lõpus käisime Schönbrunni lossi ees imelisel jõululaadal ja külastasime ka imeilusat lossi. 

17.12. Kirja pani Uku Rätsep

Esmaspäeva hommikul kooli jõudes saime kätte oma nimesildid. Päev algas väikese, aga suurejoonelise avatseremooniaga. Meie projektikohtumist olid tervitamas mitmed kõrged ametnikud ja kooli direktor. Kõik projektis osalejad  tutvustasid oma kooli ja ennast. Seejärel räägiti meile meie partnerkoolist, Mödlingis asuvast Viini majanduskoolist (Viennna Business School) ning tehti ringkäik üsna traditsioonilises koolihoones. Külastasime ka mitut õppetundi. Kõige huvitavam oli kindlasti hispaania keele tund, kus terve klass kohe õpetlikku laulu köögitarvetest laulma hakkas.

Pärast lõunapausi kooli kohvikus oli aga aeg juba projektis käsitletavate äppidega tutvumiseks - Cardboard Camera (virtuaalreaalsuse loomiseks) ja HP Reveal (liitreaalsuse loomiseks). Peale seda saime tutvuda Mödlingi linnaga, vaatasime esitlust ja tegime jalutuskäigu raekoja juurde. Raekojas võttis meid vastu Mödlingi linnapea, kes rääkis meile täpsemalt Mödlingi ajaloost ning Euroopa Liidus toimuvast. Ka meie armas tubli Eesti ei jäänud kiitmata! Seejärel jaotati meid kõiki rahvusvahelistesse gruppidesse, et saaksime raekoja lähiümbruses pidada fotojahti (kasutati liitreaalsust) ja viktoriini. 

18.12. Kirja pani Kaarel-Hannes 

Teisipäev oli kõige väsitavam päev. Päev koolis algas kohe loenguga, millele järgnes omakorda teinegi loeng. Esiteks räägiti meile Euroopa majandusest, seejärel näidati Austria kohta videoklippi ning peale seda jutustati Mödlingi majandusest. Edasi tulid juba külalismaade esitlused nende kodukoha firmade kohta. Meie esitlesime Arcwoodi. Siis järgnesid VBS-i õpilasfirmade ettekanded ja peale seda jagati meid rahvusvahelistesse gruppidesse, kus jutustasime jõulutraditsioonidest oma kodukohas, lisaks pakkusime maitsmiseks piparkooke. Pärast pikka kuulamist ja jutustamist tuli lõpuks paus ja meile toodi söömiseks hiiglaslikud soolased kringlid (bretzel), mis olid väga maitsvad. Kui kõhud täis, oli aeg hakata liigutama - algas Viini valsi õppimise kursus. Saime kõik kenasti üle tunni aja tantsida, mis oli samaaegselt nii huvitav kui ka väsitav. Viimaks kui valss oli selge, alustasime teekonda Viini raekoja juurde, kus võis näha imekaunist jõuluturgu ja jõuluatraktsioonide väljapanekut, mis tekitas tõeliselt maagilise tunde.

19.12. Kirja pani Raito

Austria oli 2018. aasta teises pooles EL-i  eesistujariik. Seega sõitsime kolmapäeval rongiga Mödlingist Viini, täpsemalt Kongresshalle´i. Seal oli avatud uste päev, kus osalesid väga paljud Austria koolinoored, kellele tutvustati eesistumisaja ettevõtmisi ja tulemusi migratsiooni, digitaliseerimise, hariduse jt valdkondades. Vastati ka noorte küsimustele. Ürituse lõpus meid toitlustati, tehti ühispilt ja infojahi järel jagati ELi meeneid. See oli väga erakordne kogemus ja elamus, et just eesistumisaja eelviimasel päeval saime olla samas saalis, kus EL-i ametnikud on arutlenud olulistel ja tähtsatel teemadel. Ülev ja unustamatu tunne! Pärast seda läksime uudistama Euroopa suurimat ostlemiskeskust Shopping Center Südi.

20.12. Kirja pani Uku Sõrmus

Neljapäev oli viimane täispikk päev, mis algas ametlikult VBS-is erinevate ettevõtete esitlustega. Vahepausil käisime väljas, kus VBS-i õpilased pakkusid meile heategevuskampaania raames traditsioonilisi toite nagu fritüüritud kartulirõngaid, röstitud magusaid kastanimune ja alkoholivaba marjapunši. Päeva teises osas käisime ekskursioonil Heindle šokolaadimuuseumis, mis pakkus nii lahedaid vaatamisväärsusi ja huvitavaid teadmisi kui suussulavaid maitseid, mis panevad ka praegu sellele mõeldes suu vett jooksma. Samas majas muuseumiga paikneb ka tootmine, mida saime  ilusasti läbi klaasist seina jälgida. Õhtu lõppes ühise õhtusöögiga restoranis, kus tegime projektikohtumisest kokkuvõtted ja meenutasime lahedamaid ja meeldejäävamaid ettevõtmisi-tegemisi. Saime ka projektikohtumises  osalemise eest väikese kingikoti. Nii ruttu oligi mööda läinud see sisutihe ja kogemustest pakatav nädal ning kätte jõudnud viimane öö enne kojusõitu. 

PGErasmusesimene.jpg

21.12 

Projektikohtumine oli jõudnud lõpusirgele, kui varahommikul hotelli fuajees väikebusse ootasime. Tänasime kõiki nii meeldiva ja toreda võõrustamise, vastuvõtu ja projektikohtumise eest. Olime selle lühikese aja jooksul tõepoolest õppinud tundma üksteist ja seeläbi ka just austerlaste, kreeklaste ja itaallaste kombeid-tavasid. Lahkuda oli päris raske, kuna olime saanud väga lähedasteks. Kõige enam olime uhked selle üle, et olime ületanud kartuse, nn keelebarjääri ja julenud suhelda saksa keeles. Ja mis seal salata, kellele meist ei meeldiks, kui meiega suheldakse just meie emakeeles. Nii oli just saksa keele oskus kõigi projektis osalejate poolt väärtustatud ja just saksa keeles suhtlemise eest pälviti kiidusõnu.

Oleme tänulikud Erasmus+-le, oma saksa keele õpetajale, juhiabile ja meie enda armsale gümnaasiumile, tänu kellele saime unustamatute kogemuste võrra rikkamaks ja tolerantsemaks ja väärtustame nüüd võõrkeelte oskamise tähtsust elus veelgi enam.

PGErasmusteine.jpg

Artikli ja fotod saatis Koolielule Põlva Gümnaasiumi saksa keele õpetaja Aimi Jõesalu