Uurimistöö prügisukeldumisest viib Valga õpilase reisile Myanmari


Avaldaja:Madli Leikop04. Veebruar 2019

1. veebruaril autasustati MTÜ Mondo õpilaskonkursi „Iseseisvalt maailmahariduses(t)“ võitjaid.

Koostöös Tartu Ülikooli Miljon+ projektiga korraldatud konkursil toodi esile maailmahariduslikke õpilasuurimusi ja täiendati eestikeelset Vikipeediat. Võitja sõidab 2019. aasta kevadel õppereisile Šani osariiki Myanmaris.

10. septembrist kuni 10. detsembrini toimunud konkursile laekunud töödes käsitleti  maailmahariduse ning kestliku arengu teemasid, avati mõiste “freeganism”, tutvustati Aafrika stiilis kinoklassi valmimist ja ühe praktilise tööna korraldati koolis arvamusfestival.

Konkursi võidutööks osutus keskkonnaaktivismi-teemaline uurimus “Freeganlus ja prügisukeldumine”, mille autor on Kaari Uibomägi Valga Gümnaasiumist, tööd juhendas õpetaja Irja Kängsepp. Freeganid ja prügisukeldujad on inimesed, kes võitlevad toiduraiskamise vastu ja päästavad tarbimiseks kõlbulikku kraami. Uibomägi proovis uurimistöö kirjutamise raames ka ise prügisukeldumist. “Õppisin nendest prügisukeldumistest austama inimesi, kes tunnevad muret meie planeedi heaolu üle ning on oma elu korraldanud nii, et nende ökoloogiline jalajälg oleks piisavalt väike. Õppisin võtma vaid nii palju, kui mul on vaja,” kirjutab ta kokkuvõtteks. Kaari Uibomägi sai auhinnaks õppereisi Šani osariiki Myanmaris (Birmas). Reis annab võimaluse oma silmaga näha, kuidas Eesti arengukoostöö projektid aitavad šani lapsi parema hariduse juurde.

Loe artiklit täismahus Mondo maaimakooli portaalist.

Haridus- ja Noorteamet