Enn Soosaare eetilise esseistika auhinna võitja on Hasso Krull


Avaldaja:Madli Leikop14. Veebruar 2019

Kategooriad:Kasulik teada

Auhinna andis 13. veebruaril üle Enn Soosaare Sihtasutus (ESSA) Harju maakonnaraamatukogus Keilas.

ESSA žürii hindas auhinna vääriliseks Hasso Krulli kirjutised „Kosmiline mälu. Posthumanistliku eetika imperatiiv“, mis ilmus ajakirjas Vikerkaar märts 2018 (http://www.vikerkaar.ee/archives/22479 ) ja „Imelihtne tulevik. Kaheksa kannaga manifest“, mis ilmus ajalehes SIRP 11.05.2018 (http://sirp.ee/s1-artiklid/c7-kirjandus/imelihtne-tulevik/ ).
 
Auhinnale kandideerivad eelmise kalendriaasta silmapaistvaimad eestikeelsed kirjutised esseistika valdkonnas. Auhind määratakse ühiskonda eetilisest aspektist käsitleva essee(de) eest. Kui seni võeti arvesse vaid trükiajakirjanduses ilmunud kirjutisi, siis alates käesolevast aastast võivad ESSA auhinnale kandideerida ka üksnes elektrooniliselt ilmunud esseed. Auhind on traditsiooniline ning seda anti välja juba kaheksandat korda. Eelmised laureaadid on olnud Ilmar Raag, Kalle Muuli, Toomas Paul, Hent-Raul Kalmo, Margus Laidre, Jüri Reinvere ja Marju Lepajõe.
 
Auhinna väljapanekut toetab LHV pank, see on osa panga Eesti strateegiast ja auhinna  suurus on 3000 eurot. ESSA žüriisse kuuluvad  Ülle Madise, Viivi Luik, Erki Kilu, Neeme Korv, Sulev Vedler, Ülo Tuulik ja Hannes Rumm. 
 
Žürii esimehe õiguskantsler Ülle Madise sõnul on Enn Soosaare eetilise esseistika auhinnale esitatud igal aastal palju väga häid kirjutisi. „Usun, et võistluse parimaist esseedest saab ka ajaloo-huvilistele hea allikas, peegeldub ju neis ühiskonna üldine meeleseisund“, sõnas Madise. „Tänavune laureaat Hasso Krull ja teisedki finalistid kirjutasid sellest, mis on tõeliselt oluline, ent pole mõõdetav pelgal kasu ja kahju skaalal: eesti keel, esivanemate mälestus, puhas loodus ja paiga vaim, ka tõepüüd meedia ärimudeli kiuste.“ 
 
Enn Soosaar (1937-2010) oli eesti humanitaarkultuuri suurkuju, tõlkija, esseist, pädevate ja põhjalike ühiskondlik-poliitiliste kirjutiste autor. Enn Soosaar oli Tallinna ülikooli audoktor.
 
Hasso Krull (sündinud 31. jaanuaril 1964) on eesti luuletaja, esseist ja tõlkija.
Ta õppis aastatel 1981–1985 Tallinna Pedagoogikaülikoolis eesti keelt ja kirjandust. Alates 1990 on ta väikeste vaheaegadega õpetanud Eesti Humanitaarinstituudis kirjandusteooriat. Ise lõpetas ta sama õppeasutuse samal erialal 1993. Aastal 1998 kaitses Krull Tallinna Pedagoogikaülikoolis magistritööd "Jacques Lacani psüh-hoanalüütilise teooria võtmemõisted: tõlkeprobleemid ja rakendus".
 
Hasso Krulli esimene luulekogu "Mustvalge" ilmus 1986 Max Harnooni varjunime all.
Oma kirjanduslikke arusaamu ja maailmanägemist on ta selgitanud arvukates esseedes ja kriitilistes artiklites. 
Hasso Krull on tõlkinud teoreetilisi töid prantsuse, inglise ja saksa keelest ning luulet prantsuse, inglise, hollandi, soome, rootsi, saksa, hispaania, portugali, seto ja võro keeltest.
 
Hasso Krulli enda luulet on tõlgitud rohkem kui 20 erinevasse keelde, muuhulgas heebrea, hindi, araabia, mandariini, läti, udmurdi, mari, võru, sloveeni, galeegi, katalaani, šoti, gaeli ja baski keelde.
 
Aastal 2001 asutas Krull koos Kalju Kruusaga tõlkeluulele keskendunud internetiajakirja Ninni-ku.
 
Hasso Krulli on varasemalt korduvalt tunnustatud erinevate Kultuurkapitali preemiatega ning mitmete kirjandusauhindadega. Aastal 2001 omistati Hasso Krullile Valgetähe medaliklassi teenetemärk
Alates 1989. aastast on Krull Eesti Kirjanike Liidu liige. Ta oli Wellesto liige.
 
Allikas: Enn Soosaare Sihtasutuse pressiteade