Kristjan Jaagu stipendium viib välismaale õppima


Avaldaja:Madli Leikop25. Juuni 2019

Sihtasutus Archimedes on Kristjan Jaagu stipendiume jaganud juba 16 aastat. Sel kevadel toimusid taas taotlusvoorud nii kraadiõppesse kui ka osalisse õppesse ehk vahetusõppesse. Stipendium toob Eestile doktoreid nii keemiatehnika kui ka kunstide valdkonnast.

Programmi haldava riiklike kõrgharidusprogrammide büroo juhi Evelin Einla-Polluksi sõnul on selleaastane konkurents tihe. 

„Meie õpirände stipendiumiprogrammid on kõige lihtsam võimalus maailma avastamiseks. Mul on hea meel, et info Kristjan Jaagu stipendiumite kohta on jõudnud väga erinevate erialade üliõpilasteni,” ütles Einla-Polluks. 

“Stipendiaatidega kohtumised olid väga põnevad. Nende seas oli esindatud lai spektrum oma alale pühendunud spetsialiste alates arvutiteadlasest ja ajakirjanikust kuni Cambridge’i ülikooli astuva psühholoogia doktorandini välja,“ lisas ta.

Sihtasutusele Archimedes on 16 aasta jooksul programmi kõikide tegevuste peale esitatud veidi vähem kui 8000 taotlust. Lühiajalisteks õppetööga seotud välislähetuste stipendiaatidest enamiku moodustavad doktorandid, samuti on doktorantide osakaal suur pikemaks perioodiks õppima minejate seas. Populaarsed sihtriigid on Ameerika Ühendriigid, Suurbritannia ja Saksamaa, Rootsi, Soome.

Sel aastal suunduvad stipendiaadid uut kraadi omandama Suurbritanniasse, Ameerika Ühendriikidesse, Hollandisse ja Rootsi ning õpitavateks erialadeks on psühholoogia, keemiatehnika, terviseteadused, disain, arvutiteadused, ajakirjandus, etenduskunstid jne. 

Osaliselt välismaal õpet läbivad stipendiaadid suunduvad Euroopa riikidesse, aga ka kaugematesse paikadesse nagu Jaapan, Lõuna-Aafrika Vabariik, Austraalia, Taiwan, Ameerika Ühendriigid. Osalise õppe stipendiaatide valdkonnad on samuti mitmekesised – on nii sotsiaal- ja käitumisteaduste, tehnikaalade, bioteaduste, arhitektuuri ja ehituse, füüsikaliste loodusteaduste kui mitme muu eriala esindajaid.

Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm on Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Sihtasutuse Archimedes koostöös algatatud riiklik stipendiumiprogramm, mille eesmärgiks on tugevdada Eesti kõrgkoolides pakutava hariduse rahvusvahelisust ja lõpetajate konkurentsivõimet tööturul.

Stipendiumi sihtrühm on õppe- ja teadustöös edukad magistrandid ja noorteadlased. Taotlusi võetakse vastu kolmes kategoorias – võimalik on läbida kogu kraadiõpe välisülikoolis, teha seda osaliselt või külastada õppe- ja teadustööga seotud asutusi lühiajaliselt.

Allikas: SA Archimedes pressiteade

Samal teemal: