Tippkonverentsil tõstetakse esile tarkvaratehnika tähtsus digiajastul


Avaldaja:Madli Leikop26. August 2019

26.–30. augustini toimub Tallinnas järjekordne Arvutusmasinate Assotsiatsiooni (ACM) Euroopa tarkvaratehnika konverents.

Konverentsil kõneldakse tarkvaratehnikat käsitlevatest silmapaistvatest teadustöödest ja selle valdkonna parimatest kogemustest. Konverentsi ja sellega koos toimuva tarkvaratehnika aluste sümpoosioni üks korraldaja on Tartu Ülikool. 

ACM-i 27. konverentsile tuleb kokku üle 350 teadlase, praktiku ja õppejõu nii tippülikoolidest kui ka ettevõtetest, sealhulgas Microsoftist, Google’ist ja Facebookist. Konverentsil ja sümpoosionil on neil võimalus vahetada teadmisi tarkvaratehnika valdkonna uusimatest suundadest ja tulemuste praktilisest rakendamisest.

Tarkvaratehnika on tihedalt seotud peaaegu kõigi infotehnoloogia valdkondadega ning tänu sellele on võimalik kiirendada paljude tehnoloogiliste lahenduste, sh tehisintellekti, mobiilirakenduste ja plokiahela tehnoloogia arengut. Konverentsi ja sümpoosioni ettekannetes käsitletakse muu hulgas tarkvaratehnika viimaseid uuendusi, tööstuslahendusi ja tuleviku tarkvaratehnikat. Toimuvad töötoad, vahendite esitlused ja üliõpilaste teadustööde konkurss. 

Konverentsi peaesinejad on Joanne Atlee Waterloo Ülikoolist, Marta Kwiatkowska Oxfordi Ülikoolist ja Audris Mockus Tennessee Ülikoolist. Konverentsi täieliku kavaga saab tutvuda veebilehel.

„Seda konverentsi ja sümpoosioni ühendades oleme loonud maailma kõige tähtsama tarkvaratehnikateadlaste ja -praktikute foorumi,“ ütles korralduskomitee üks juht, Tartu Ülikooli tarkvaratehnika õppetooli juhataja Marlon Dumas. „Konverentsile esitatud teadusartiklitest, mis on läbinud tiheda konkursisõela, saavad teadurid ja praktikud uusi teadmisi selle valdkonna viimastest uuendustest ning väljapaistvatest rakendusuuringutest. Tähtis on ka see, et neil on võimalus töötubades ja esitlustel kolleegidega aktiivselt suhelda,“ märkis ta.

„Tarkvaravaldkonda mõjutavad praegu mitmesugused suundumused, muu hulgas pilvtöötluse, suurandmete kogumise ja analüütika, tehisintellekti ja küberturbe osatähtsuse kasv,“ ütles korralduskomitee teine juht, Tartu Ülikooli tarkvaratehnika professor Dietmar Pfahl. „Konverentsi laiahaardeline kava hõlmab eri uurimissuundi, milles tarkvaratehnikal on kokkupuude näiteks tehisintellekti, inimese ja arvuti suhtluse, programmeerimiskeelte ja süsteemide projekteerimisega,“ lisas ta.    

Konverents, mille ingliskeelne lühinimi on ESEC/FCE, korraldatakse koostöös Arvutusmasinate Assotsiatsiooniga (Association for Computing Machinery, ACM) ja selle tarkvaratehnika erihuvigrupiga SIGSOFT. ACM on maailma suurim arvutustehnika õppejõudude, teadurite ning praktikute ühendus, mille eesmärk on vahetada ja jagada teadmisi ning otsida lahendusi valdkonna probleemidele. SIGSOFT keskendub tarkvaraarenduse ja -hoolduse küsimustele. 

Allikas: TÜ pressiteade