Teadlaste Öö eksperimendid Tartu Kivilinna Koolis


Avaldaja:Madli Leikop07. Oktoober 2019

Ahhaa Teaduskeskuse poolt korraldatud Teadlaste Öö festivali raames toimus Tartu Kivilinna Koolis 25.-27. septembrini palju põnevaid ja silmaringi laiendavaid tegevusi.

Teadlaste Öö festivali peateema oli sel aastal  „101 eksperimenti“. 

Kolme päeva jooksul viidi erinevates ainetundides läbi põnevaid katseid, alustades 3D-prillide meisterdamisest ning lõpetades sidrunivulkaaniga.

Väga paljud õpilased soovisid ka ise teistele kaasõpilastele katseid tutvustada ja neid üheskoos läbi viia. See pakkus suurt avastamisrõõmu kõigile. 

Kolmapäeval tegid 9. klasside õpilased nii koolimaja sees kui ka õuealal eksperimentaalseid liikumisradasid. See meeldis õpilastele väga, sest koridorist läbi minnes oli tarvis hüpata või rõngast läbi pugeda. 

Sel päeval oli meil külas  Alise-Valentine Prits, kes rääkis õpilastele teemal “Miks on sool soolane ja suhkur magus?”. Saime teada, mille abil inimene üldse erinevaid maitseid tunneb ning kas kõik suhkrud on ikka magusad ja kõik soolad soolased. Selgus, et päris nii see ikka ei ole. Degusteerimise abil saime teada, et ainult keedusool on soolane ning teised soolad on pigem sellise magusama ja jahedama maitsega. 

Erinevate suhkrute degusteerimisel saime aga teada, et ka suhkrud on erinevate maitsetega. 
Selgus, et piimasuhkur ehk laktoos ei olnud üldse magus ning viinamarjasuhkur ehk glükoos oli kõige magusam. 

Neljapäeval olid meie kooli 9. klasside õpilased oodatud K. J. Petersoni Gümnaasiumisse, et tutvuda kooliga ning sealses laboris läbi viia põnevaid  katseid. Õpilased said laboris läbi viia nii bioloogiakatseid kui ka keemiakatseid. Koostöö naaberkooliga sujus suurepäraselt. 

Reedel ootasid aga kõik Tartu Kivilinna Kooli õpilased suure põnevusega teadusratast. Teadusratas on AHHAA vinge kolmerattaline ning vahvad giidid viisid läbi lahedaid ja vaatemängulisi katseid.

Teadlaste Öö festival Tartu Kivilinna Koolis pakkus põnevust ja tegutsemislusti kogu kooliperele. 

Loo autor on Tartu Kivilinna Kooli õpetaja Helis Hani.

Foto: Koolielu arhiiv

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet