Aasta õppija 2019 on Jakob Jõgisuu


Avaldaja:Madli Leikop03. November 2019

Reedel, 1. novembril Sisekaitseakadeemias toimunud täiskasvanuhariduse tänusündmusel kuulutati aasta õppijaks 2019 Jakob Jõgisuu Tallinnast.

Aasta rahva lemmiku tiitli pälvis Pavel Sõsojev Pärnust ning aasta õppija 2019 eripreemiaga tunnustati Tamara Tuhkuneni. Lisaks tunnustati sündmusel silmapaistvamaid täiskasvanute õppimist edendavaid õpitegusid.

Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Robert Lippin sõnas tänusündmusel peetud kõnes, et nominentide õpilood kirjeldavad väga hästi vajadust kohaneda meid ümbritseva maailma ja selle muutustega. „Mõni on pidanud ammu pooleli jäänud õpinguid jätkama, teine aga kõike otsast peale alustama. Oma eeskujuga muudate te palju, kandes edasi õppimist kui väärtust ja vajadust elus toimetulekuks.“

Aasta õppija Jakob Jõgisuu ei ole lasknud ennast heidutada haruldase raske haigusega kaasnevast nägemiskaotusest, mis ei võimaldanud tal õpitud arhitekti erialal tööd jätkata. Ta leidis endale uued väljakutsed kirjeldustõlke konsultandina. Jakob on loonud Töötukassa toel endale ettevõtte ning annab silmad ette täie tervise juures olevatele inimestele. Lisaks ametialaste uute oskuste omandamisele on Jakob võtnud eesmärgiks võita medal 2022. aasta Pekingi paraolümpial suusatamises, mis näitab noore mehe elutahet ja aktiivsust elada täisväärtuslikku elu. Aasta õppija kõige suuremad toetajad on tema ema Lea ning juhtkoer Life.

Aasta õppija 2019 eripreemia sai Pavel Sõsojev Pärnumaalt, kes ei peljanud 40-aastasena jätkata 30 aastat tagasi pooleli jäänud põhikooli ning alustada uuesti õppimist 8-ndast klassist. Sel kevadel lõpetas Pavel edukalt gümnaasiumi hõbemedaliga ning omandatud haridus on talle andnud väga palju enesekindlust, uusi teadmisi ning avanud atraktiivseid võimalusi tööturul.

Aasta õppija eripreemia pälvis Tamara Tuhkunen Ida-Virumaalt, kellele pakuti ootamatul TalTechi Virumaa kolledžis raamatukoguhoidja ametikohta, mille ta sõltumata oma oskustest vastu võttis. Tänu tema sihikindlusele ning töökusele pakutigi talle infospetsialisti kohta. Tamaral tuli kiirelt hakata õppima nii eesti keelt kui infoteadust. Tänaseks on Tamara omandanud eesti keele B1 taseme, mis on tema eas haruldane. Igapäevaselt juhendab Tamara üliõpilasi infootsingul, tööde vormistamises, väljendusõpetuses ja eesti keeles. Tamara tublidusest annab märku seegi, et täna käivad tema juures riigikeelt harjutamas head kolleegid kolledžist. Uuel töökohal töötatud aasta on muutnud Tamara oluliselt enesekindlamaks ning oma eeskujuga loodab naine innustada ka teisi inimesi võtmaks vastu uusi väljakutseid ametiredelil tõusmiseks.

Lisaks tunnustati sündmusel aasta õpitegu 2019 tiitliga viit täiskasvanute õppimist edendavat tegu:
• Harjuma giidide koolitusprogramm
• Järvamaa Külaülikool
• Tallinna Keskraamatukogu keelekohvik
• Koolituste ja õppereiside sari Kihnu ettevõtjatele
• Narva kogukonnaõppe festival „Kõik õpivad“

11.-18.oktoobrini toimunud täiskasvanud õppija nädalal oli fookuses õppimine ja enesetäiendamine kogu elu jooksul. Üle Eesti toimus nädala jooksul arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid ning õppimisvõimalusi tutvustavaid tegevusi. Kõikides maakondades toimus maakondlike esinumbrite valimine ning tunnustamine, kelle seast valiti välja aasta tublimad tegijad riiklikul tasemel. Kokku esitati sel aastal konkursile 116 aasta õppija ja 76 õpiteo kandidaati.

Täiskasvanud õppija nädalat korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium ning ETKA Andras Euroopa Sotsiaalfondi toel. Rohkem infot aasta õppijate ja õpitegude kohta leiad ETKA Andrase kodulehelt http://www.andras.ee.

Haridus- ja Noorteamet