Antsla ja Kuldre õpilased osalesid uurimislabori töös


Avaldaja:Marietta Lõo04. November 2019

17. oktoobril avanes Antsla gümnaasiumi ja Kuldre kooli õpilastel võimalus osaleda Tartu Ülikooli teaduskooli uurimislabori töös teemal "Pärmilabor".

17. oktoobril avanes Antsla gümnaasiumi ja Kuldre kooli õpilastel võimalus osaleda Tartu Ülikooli teaduskooli uurimislabori töös teemal "Pärmilabor". 24 õpilast kehastusid teadlasteks, kes aitasid restoraniomanikul Leemet Kulbil  uurida, kui  palju eraldub suhkrust toituvate pärmseente elutegevuse käigus gaasi. Uuritavad suhkrud olid sahharoos, toor-roosuhkur, glükoos ja erütrioos (suhkruasendaja). Katsetest selgus, et kõige kiiremini hakkas gaasi eralduma pärmi  reageerimisel sahharoosiga.

Näitkatsena uuriti pärmi elutegevuse käigus tekkinud süsihappegaasi, mis on joojale kahjutu ning karastusjookidele mõnusat happelisust ja “vurtsu” lisav. Selleks juhiti tekkinud gaas lubjavette ning mõõdeti lahuse pH muutumist  ajas. Katse käigus said kõik õpilased mõõta pH-meetriga pH-d. (pH skaala arvuline väärtus näitab kas lahus on happeline, aluseline või neutraalne.) Viimase katsega uuriti, kui palju gaasi tekib pärmi elutegevuse käigus. Praktikumi lõpus toimus viktoriin pärmi elutegevuse teemal. Parimad sai tunnustuse.

 

Laboris töötamine arendas õpilastes funktsionaalset lugemisoskust, meeskonnatööoskust ning arendas käelisi oskusi. Matemaatika valdkonnast oli kokkupuude ühikute teisendamisega. Bioloogia õppeaine poole pealt tutvuti pärmi elutegevusega. Keemia valdkonnast õpiti märkama keemilise reaktsiooni tunnuseid. Füüsika suuna pealt tutvusid õpilased mikroskoobi optika osaga. Õpilaste digipädevusi arendas viktoriini käigus info otsimine ning töötamine google drive keskkonnas calc programmiga. Õpilased kirjutasid inglise keele tunnis oma tegemistest laboris inglise keeles. 

Täname Antsla valda ja lapsevanemaid, kes aitasid õppekäiku rahstada. Samuti täname kaaskolleege mõistva suhtumise eest!  Erilised tänuavaldused uurimislabori  eestvedajatele ja juhendajatele. 

Haridus- ja Noorteamet