Kagu-Eesti riigigümnaasiumite olümpiaadideks valmistujate OMG-laager startis taas


Avaldaja:Madli Leikop07. November 2019

OMG-laager toimus kolmandat korda, osalisteks Valga, Võru, Põlva riigigümnaasiumite noored. Laagrisse oodati igast koolist 10 tublit õppurit, kes sihivad olümpiaadivõite.

Toimumiskohaks sai taaskord Tartu Ülikool ja selle õppehooned, sest tegemist on tulevaste tudengitega.

Igal aastal keskendub laager kahele teemale, seekord oli põhirõhk bioloogia ja geograafia valdkondadel. 

Päeva alustati vivaariumis, kus Sulev Kuuse pidas huvitava loengu katseloomadest ja sellega seonduvast. Ta tutvustas, mida molekulaar- ja rakubioloogia instituudis tehakse ning käidi katseloomade laboris. Hiirelõhnalises laboris sai mõnele hiirepoisile ka pai teha. Tegelikult meid ikka päris katselaborisse mõistetavatel põhustel ei lastud. 

1.jpg

Vivaariumi tuuri juhendab Sulev Kuuse

Päeva praktilise poole viis läbi Bioteaduste Üliõpilaste Selts. Tartu Ülikooli bioloogia, biomeditsiini ja geenitehnoloogia tudengite juhendamisel toimus paralleelselt kaks geneetika praktikumi. Kriminalistikas said õpilased proovida seda, millega tegeletakse sarjas CSI. Uuriti konkreetset juhtumit ja selgitati välja, missuguse kahtlusaluse DNA-proov klapib kuriteopaigalt kogutud prooviga. Teise praktilise töötoa käigus sai iseendal HIV retseptori mutatsiooni määrata ehk õpilased said määrata kindlaks, kas nende DNA-s on mutatsioon, mis ei võimalda nakatuda teatud HI-viiruse tüvedega. 

2.jpg

Geograafia majas jagab selgitusi Jaan Pärn

Päev võeti kokku Tikster Tihases õhtusööki nautides ja saadud kogumisi ja muljeid jagades. Õhtusöögilauda tulid õpilasi virgutama ja kooliteemasid arutama ka Valga, Võru, Põlva riigigümnaasiumite direktorid.

OMG-laagri teine päev möödus sama tiheda sammuga nagu eelnev päev. Teine õppepäeva oli geograafiasuunaline. Päeva alustati Tartu Ülikooli peamajaga tutvudes. Isegi kui mõned õpilased olid seal varem käinud, oli ikka huvitav ajalugu üle korrata ja muuseumi väärtustega tutvuda, uurida vanaaegse tudengipõlve võlusid ja valusid. Giidiga tuur viis meid kaunisse aulasse ja pööningul asuvasse kunagisse kartsa.

Seejärel ootas meid TÜ ökoloogia ja maateaduste instituut, kus geograaf Jaan Pärn (PhD loodusgeograafia) näitas maja võimalusi ja jagas teadmisi geograafide laiast tööpõllust. 

Päev jätkus Oive Tinni (PhD geoloogia) väga populaarse loenguga „Pildikesi (peaaegu) surnud planeedilt“.

Esinemine pani kuulajaid kaasa mõtlema ja südant valutama meie planeedi heaolule mõeldes. 

Päeva lõpetas Taavi Pae (PhD loodusgeograafia) humoorikas ja värvikas loeng teemal „Valminud rahvusatlas“. Räägiti trükisoojast rahvusatlasest, põnevat atlaste ajaloost, kohanimede tõlkimisest kaardil ja paljust muust huvipakkuvast.

Taaskord sai läbi õpilaste poolt aasta oodatuim laager, sai uusi teadmisi, kogemusi ja sõprugi.

4.jpg

Hiirele pai!

Järgmisel aastal taas ja siis juba uued teemad ning suunad. Tänusõnad laagri õnnestumisele kaasaaitajatele Tartu Ülikooli teaduskoolist. Eriline tänu Marek Järvikule, kes oli nõu ja jõuga abiks esinejate otsimisel. Tibusid loetakse kevadel ehk siis olümpiaadide ja konkursside lõppedes võetakse kolme kooli parimad taas kokku siis juba tänuüritusel.

3.jpg

Praktiline kriminalistika töötuba

Projekti toetab Haridus- ja Teadusministeerium, TÜ teaduskool.

Loo ja fotode autor pn p rojektijuht Pille Olesk Valga Gümnaasiumist

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet