Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamine algab ulatusliku näitusega rahvusraamatukogus


Avaldaja:Madli Leikop16. Jaanuar 2020

Neljapäeval, 16. jaanuaril avatakse Jaan Krossi 100. sünniaastapäeva tähistamise avalöögina Eesti Rahvusraamatukogus näitus „Maailma avastamine. Jaan Kross 100“.

Avamisel esinevad luulekavaga Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklassi õpilased. 

Näituse peatelje moodustab põhjalik väljapanek Krossi teostest, mis on aegade jooksul ilmunud nii eesti kui ka võõrkeeltes, kokku üle 300 raamatu. Lisaks eksponeeritakse valikut Krossi luulekogude ja romaanide illustratsioonidest Eesti Rahvusraamatukogu graafikakogust ning erakogudest. Fuajeegaleriis saab tutvuda fotodega Krossi perekonna ja rahvusraamatukogu arhiivist.  

Eraldi „näituse näituses“ moodustab Eesti Nahakunstnike Liidu korraldatud köiteprojekt, mille aluseks on spetsiaalselt Jaan Krossi sünniaastapäevaks koostatud ja kunstnikele köitmiseks välja antud Jaan Krossi ja Ellen Niidu luulevalimik „Oi sina mu pesa“ (koostaja Maarja Undusk). Eksponeeritud on 40 köiteinterpretatsiooni Eesti köitekunstnikelt. 

Näituse taustal kõlab 1970. aastal välja antud vinüülplaat, kus Jaan Kross ja Ellen Niit oma luulet esitavad, samuti katkendeid Eesti Rahvusringhäälingu heliarhiivist. 

Näitus valmis Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Nahakunstnike Liidu ja Eesti TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse koostöös. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, OÜ Digisound ja okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu. 

Näitus jääb rahvusraamatukogu peanäitusesaalis ja fuajees avatuks 22. veebruarini. 

  Näituse meeskond: 
 Kuraator: Maarja Undusk 
 Projektijuhid: Virge Loo ja Külli Grünbach-Sein 
 Kujundaja: Mae Kivilo 
 Illustratsioonide väljapaneku kuraator: Jüri Hain 
 Kirjanduslooline konsultant: Jaan Undusk 
 Näitusemeister: Alden Jõgisuu  
 Heli: Digisound 

Rahvusraamatukogu tänab: Eesti Kirjanike Liit, Tähti Roostalu, Helen Poll, Ave Tölpt, Katre Riisalu, Gerli Randjärv, Tiina Büttner.

Allikas: RRi pressiteade
 
 
 

Haridus- ja Noorteamet