Enn Soosaare eetilise esseistika auhinna võitja on Eero Epner


Avaldaja:Madli Leikop13. Veebruar 2020

Kategooriad:Soovitame, Kasulik teada

Enn Soosaare Sihtasutuse žürii hindas auhinna vääriliseks tema kirjutise „Sest nad saavad“, mis ilmus Eesti Ekspressis 8. mail 2019.

Auhind anti üle 12. veebruaril Harju maakonnaraamatukogus Keilas.  
 
„ESSA auhinda on tunnustanud ja kadestanud mitmed naaberriikide kirjandus- ja ühiskonnategelased ning esile tõstnud just seda, et  auhinnatud on  enamasti žanripuhtaid esseesid, ja maine ning ainulaadsuse annab auhinnale just tema teatav ja paratamatu elitaarsus, mis kuulub juba esseežanri juurde. Säilitame selle  auhinna mainet, " ütles Viivi Luik.
 
Auhinnale kandideerivad eelmise kalendriaasta silmapaistvaimad eestikeelsed kirjutised esseistika valdkonnas. Auhind määratakse ühiskonda eetilisest aspektist käsitleva essee(de) eest. Kui seni võeti arvesse vaid trükiajakirjanduses ilmunud kirjutisi, siis alates eelmisest aastast võivad ESSA auhinnale kandideerida ka üksnes elektrooniliselt ilmunud esseed. Auhind anti välja juba kaheksandat korda. Eelmised laureaadid on olnud Ilmar Raag, Kalle Muuli, Toomas Paul, Hent-Raul Kalmo, Margus Laidre, Jüri Reinvere ja Marju Lepajõe.
 
Auhinna väljapanekut toetab LHV pank, see on osa panga Eesti strateegiast ja auhinna suurus on 3000 eurot. ESSA žüriisse kuuluvad  Ülle Madise, Viivi Luik, Erki Kilu, Neeme Korv, Sulev Vedler, Ülo Tuulik, Janek Luts ja Hannes Rumm. 
 
ESSA 2020 laureaat Eero Epneri edastas oma tänukõnes muuhulgas järgmist: „Ma ei arva, et see preemia kuuluks pelgalt mulle. Kohtusin artikli kirjutamiseks paarikümne inimesega üle Eesti, ennekõike vägivalla ohvrite ning nende aitajatega ja panin vaid kirja selle, mida nemad iga päev hommikust õhtuni ning sageli ka öösiti läbi elavad. Nende veri, higi ja pisarad ei ole kujundid, vaid päris. Nende kannatused ja töö nende kannatustega toimetulekul on päris. Seetõttu on lugu, mida täna pärjatakse, nende lugu. Nende ja ka Eesti Ekspressi, sest tänada tuleb mitte ainult kõnelejaid, vaid ka platvormi, kus inimestel kõneleda lubatakse, ning kui toimetus otsustas avaldada hiigelpika loo kärbeteta ning mitte panna seda tasulise müüri taha, siis ütlesid nad ühtlasi, et kannatusi ei saa rahaks vahetada.“
 
Eero Epner (sündinud 31. oktoobril 1978) on eesti kunstiteadlane ja dramaturg. Ta lõpetas Tartu Ülikooli 2002. aastal ajaloo erialal. Alates 2005. aastast töötas ta Teater NO99 dramaturgina kuni teatri sulgemiseni.
 
Enn Soosaar (1937-2010) oli eesti humanitaarkultuuri suurkuju, tõlkija, esseist, pädevate ja põhjalike ühiskondlik-poliitiliste kirjutiste autor. Enn Soosaar oli Tallinna ülikooli audoktor.
 
Allikas: korraldajate info.