Teadusagentuur kutsub õpilasi leiutajate konkursile


Avaldaja:Madli Leikop02. Juuli 2020

Eesti Teadusagentuur ootab õpilasleiutajate riiklikule konkursile noorte nutikaid töid 15. oktoobriks. Oodatud on kõik ideed, mis aitavad lahendada meie igapäevaeluga seotud probleeme.

Sel aastal juba 13. korda toimuv konkurss julgustab õpilasi loovalt mõtlema ja lahendusi leidma. Nii näiteks olid eelmisel aastal konkursile esitatud tööde hulgas: riidepuu, millega laps saab hakkama igas olukorras; korgiga hapukoorepakk; lastele ohutu kurgiviilutaja; lastele turvaliseks kasutamiseks mõeldud mäesuuskade hooldamise kandi raud; sularaha desifintseerimiseks ja valeraha tuvastamiseks mõeldud rahapesumasin; lahendused, kuidas taimekasvatuse abil vabaneda pikkadel kosmosereisidel tekkivast tolmust; elektrooniline tunniplaan koolis kasutatavate mobiilsete tundide jaoks. 

Eelmisel leiutajate konkursil osalenud ja sel kevadel Lümanda Põhikooli 9. klassi lõpetanud Gert Lonks ütles, et teda ajendas leiutama tema enda elus tekkinud probleem, millele ta soovis lahenduse leida. Gert leiutas ja ka ehitas valmis seadme Fasty, mis aitab kodus kasutatavaid seadmeid sisse lülitada täpselt sellistel kellaaegadel ja kuupäevadel, nagu ise soovime. „Lisaks sellele, et võitsin konkursil eripreemia, sain lahendatud oma probleemi ja täiendasin enda elektroonika-alaseid teadmisi. Samuti tõestasin ka endale ja teistele, et suudan midagi luua, olla innovaatiline ja leidlik ning saan hakkama asjadega, millesse keegi ei uskunud. Kui suudan midagi sellist teha nii noorelt, siis kümne aasta pärast saadan kindlasti korda midagi veel paremat,“ ütles Gert.  Ta innustab leiutamisega tegelema ka teisi õpilasi, öeldes, et see ei pea alati tähendama millegi täiesti uue ja maailmas enneolematu loomist, vaid vahel hoopis mõne olemasoleva leiutise täiustamist. 

Konkursi auhinnafond on 25 950 eurot. Preemiaid ja auhindu jagub nii õpilastele alates eelkoolist kuni 12. klassini kui ka juhendajatele ja parimale koolile. 

Vanema vanuserühma tööde hulgast valitakse Eesti esindaja maailma suurimal õpilaste teadus- ja inseneeriakonkursil ISEF (International Science and Engineering Fair) Ameerika Ühendriikides.

Konkursi tulemused avalikustatakse ja auhinnad antakse üle detsembris.

Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning seda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.

Põhjalikuma info konkursi tingimuste, tööde esitamise ja nõuete kohta leiab konkursi kodulehelt http://www.etag.ee/leiutajad.

Allikas: ETAGi pressiteade. Foto: Photo by Louis Reed on Unsplash

Samal teemal: