Eesti noored lähevad stipendiumi toel mainekatesse ülikoolidesse


Avaldaja:Madli Leikop19. August 2020

17. augustil andis president Kersti Kaljulaid edukatele keskkoolilõpetajale üle noore õpetlase stipendiumid, mis toetab noori, kes asuvad õppima mainekatesse ülikoolidesse nagu Cambridge või Imperial College London.

President Kersti Kaljulaid pööras oma kõnes tähelepanu kliimapöördele. Ta avaldas lootust, et ehk on stipendiaatide seas ka neid, kes tulevikus hakkavad tegelema muutuste maandamisega ja leiavad nutikaid lahendusi, mille peale veel ei ole isegi mõelda osatud. Lisaks haridustee jätkamise ja maailma muutmise olulisusele tuletas president meelde, et noored leiaksid palju sõpru ning räägiksid neile meie imelisest Eestist. Tema sõnul on ka oluline, et noored teaksid, et neid kõiki oodatakse tagasi, isegi siis, kui see võtab kauem aega, kui kõrghariduse omandamine. 

Haridus- ja noorteameti haridusprogrammide ja toetuste büroo juhataja Evelin Einla-Polluks rõhutas, et stipendium ei ole vaid rahaline toetus ja kuulumine noore õpetlase stipendiumi võrgustikku, aga see on ka märk usaldusest ja noortesse uskumisest. „Noore õpetlase stipendium väärtustabki just teie värsket pilku, edasipüüdlikkust ja entusiasmi – tahet maailma paremaks muuta. Usun, et seda on kõigis tänastes stipendiaatides küllaga. Seega, palun võtke seda stipendiumit kui usalduse märki. Minge maailma, aga tulge ikka targema ja kogenenuma tagasi, et Eesti elu veel paremaks muuta,“ sõnas Einla-Polluks.

Noore õpetlase stipendiumi algataja ja toetaja Tõnu Pekk tõi välja, et tal on väga hea meel, et aasta-aastalt on välja antavate stipendiumide arv kasvanud ning ta loodab, et nii jääb see ka edaspidi. „Ma soovin, et tulevikus võiks igal inimesel, kes on leidnud oma unistuste ülikooli välismaal, olla võimalus soovitud erialal õpinguid jätkata tunnustatud ülikoolides ning kellelgi ei jääks unistus teostamata rahapuuduse tõttu,“ rääkis Tõnu Pekk.

Tänavu esitas stipendiumile taotluse 55 noort ning 4000-eurone toetus anti 22 edukale keskkoolilõpetajale. Esmakordselt said kaks stipendiaati toetuse vaid stipendiumiprogrammile tehtud annetustest. Stipendiaatide nimekiri on leitav SA Archimedes kodulehelt. Tänavused noored õpetlased siirduvad õppima peamiselt Suurbritannia ülikoolidesse, samas minnakse ka Itaalia, Prantsusmaa ja Hollandi tunnustatud ülikoolidesse. Erialavalik ulatub kosmonautikast ja aeronautikast, loodusteadustest, kriminalistikast, biokeemiast džäss- ja klassikalise muusikani.

Noore õpetlase stipendiumiga toetatakse andekaid keskkoolilõpetajaid, kes jätkavad oma haridusteed maailma tippülikoolides. Noore õpetlase stipendiumit annavad välja haridus- ja teadusministeerium, sihtasutus Archimedes, haridus- ja noorteamet ning suur hulk Eesti ettevõtjaid. Stipendium antakse noortele teadmises, et omandatud teadmisi ja oskusi rakendatakse õpingute lõpetamise järgselt Eesti hüvanguks.

Allikas: SA Archimedes pressiteade

Haridus- ja Noorteamet