102-aastase tehnikaülikooli akadeemilisel aktusel kuulutati aasta vilistlaseks teadlane, leiutaja ja innovaator Mart Min.
Mart Mini panuseks on elektrilise bioimpedantsi erinevad rakendused. Rahvusvahelises koostöös arsti- ja tehnikateadlastega on ta välja töötanud lahendused kaasaegsetele südamestimulaatoritele ja euromüntide ehtsuse kontrolliks. Koos Eesti arstide ja inseneridega on lahendamisel meetodid kardiovaskulaarsüsteemi diagnoosimiseks aordisisese vererõhukõvera mõõtmise ja analüüsi kaudu. Mart Mini uusimaks rakenduseks on teedrajav sensori prototüüp, mis monitoorib kopsude ventilatsiooni ja hapniku edasikandumist kudedesse vereringe kaudu. Uus sensor tõhustab COVID-19 diagnoosiga patsientide seisundi jälgimist ja ravi ning selle abil saab monitoorida hingamisraskuste käes kannatavate haigete hapnikuvajadust. Sensori lahendused on praegu patentimisel Euroopas, Ameerikas ja Hiinas.
Tehnikaülikooli vilistlaskogu otsustas tunnustada Mart Mini tema panuse eest leiutaja, tippteadlase ning õppejõuna. „Mart Min on erakordse inseneri ja teadlase võrdkuju. Ta on koos mõttekaaslastega väsimatult rakendanud oma leiutisi, tehes meie kõigi elu paremaks, tervislikumaks ning ohutumaks. Mart Min on särava eeskujuna innustanud nii oma õpilasi, juhendatavaid kui ka teekaaslasi teaduses leidmaks innovaatilisi lahendusi,“ leidis Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaskogu juhatuse liige Ergo Metsla.
Mart Min on tehnikaülikooli IT-teaduskonna Thomas Johann Seebecki instituudi emeriitprofessor, kes on lisaks impedantsile tegelenud ka vektormõõtmise vahenditega elektrokeemiliste ja biomeditsiiniliste mõõtmiste tarbeks, aga ka atmosfäärifüüsika mõõteinstrumentide väljatöötamisel, näiteks telespektromeetri "Faza" loomisel kosmilise orbitaaljaama "Mir" jaoks.
Mart Minil on 50 patentset leiutist ja kasulikku mudelit, 224 teaduspublikatsiooni ning ta on juhendanud 13 doktoriväitekirja. Praegu on tema juhendada 4 doktoranti. 2011. aastal oli ta väga väärika Euroopa leiutaja auhinna nominendiks.
Täna on ta paljude väljapaistvate rahvusvaheliste erialaajakirjade toimetuskolleegiumide liige, teda on tunnustanud nii Eesti riik kui ka erialaorganisatsioonid üle kogu maailma.
Neljapäeval, 17. septembril tähistas Tallinna Tehnikaülikool pidulikult oma 102. sünnipäeva, lisaks aasta vilistlaste väljakuulutamisele promoveeriti 55 doktorit, anti kuus Mente et Manu medalit. Aastapäevakõne „Roheleppega seotud väljakutsed – kas võtame need vastu?“ pidas materjaliteadlane ja L’Oréal Baltic - UNESCO programmi stipendiaat Maarja Grossberg.
Allikas: Tallinna Tehnikaülikooli pressiteade