Pärandivaderid korrastasid 20 kultuuriloolist paika üle Eesti ja jäädvustasid erinevate ajastute aknaid


Avaldaja:Elle Lepik17. Detsember 2020

Pärandivaderite algatus kutsub kooliõpilasi üles olema kodukohas kultuuriloolistele paikadele vaderiks. See tähendab eelkõige talgute korras pärandipaikade korrastamist ja hooldamist, aga ka nende tutvustamist avalikkusele. Tänavu lõi kaasa 21 kooli 11 maakonnast kaasates 464 õpilast.

Koolinoored korrastasid sel aastal 20 kohaliku kogukonna jaoks olulist pärandipaika. Vaatamata keerulisele aastale leidsid paljud õpetajad koos õpilastega sel aastal võimalusi omalt poolt pärandi hoidmisesse ja talletamisesse panustada. Toimetati perioodil, kui eriolukorda riigis parasjagu ei olnud, ja ettevaatuse mõttes olid talguliste meeskonnad palju väiksemad kui tavaliselt. Kuid iga noore inimese panus on oluline! Korrastustalgud toimusid peamiselt mõisaparkides ja kalmistutel, aga ka mälestuskivide juures, lisaks ühes linnapargis ja kirikus, abiks käidi ka mitmes muuseumis.

Kõige rohkem õpilasi osales Ida-Virumaal, kuna seal lõi kaasa neli kooli. Kohtla-Järve Slaavi põhikooli pärandivaderid käisid kolmandat aastat Järve mõisa kindluseelamu juures sügistöid tegemas. Kohtla-Järve Ahtme põhikooli ja Kohtla-Järve Maleva põhikooli erinevate klasside õpilased pidasid töökalt meelestatud talguid Kurtna mõisapargis, Kukruse polaarmõisas ja Edise mõisapargis. Uute liitujatena käisid Jõhvi Vene Põhikooli õpilased abiks Kohtla-Nõmmel asuvas Eesti kaevandusmuuseumis. 

Tõstamaa keskkooli pärandivaderid talgutasid koolimaja ümbritsevas Tõstamaa mõisa pargis. Gümnasistid andsid tubli panuse, et park ja jõesäng saaks puhtaks mahavõetud võsast ja tormist murtud okstest. Heimtali põhikool tähistas oma mõisapargis kooli 199. sünnipäeva elupuude istutustalgutega. 

Kaks olulist ja ajaloomälestistena kultuurimälestiste riiklikku registrisse kantud kalmistut said samuti pärandivaderite hoolitsevat kätt tunda. Võru linnakalmistul käisid ajalooringi noored Parksepa Keskkoolist, nad võtsid suurel platsil võsa maha, riisusid ja korjasid prügi kokku. Rakvere gümnaasiumi 12. klasside õpilased andsid tubli panuse Rakvere linnakalmistul korrastades 6 kultuurilooliselt olulist hauaplatsi, millel ei ole enam järeltulijatest hooldajaid. 

Kevadel, kui koolid jäid distantsõppele, kuulutasime koostöös Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskusega välja kodukoha akende inventeerimise talgud “Mida aken peegeldab?“Inventeerimist viisime läbi projektõppe vormis kontaktivabalt. Iga õpilane käis kodukohas inventeerimisretkel üksi, seejärel liideti õpilaste kogutud materjal ühtseks uurimistööks. Abiks olid töölehed ja videoõpetused. Aktsiooni eesmärk on panna õpilasi märkama väärtuslikke arhitektuurseid detaile ja õpetada lapsi väärtustama kodukoha pärandit. Inventeerimistalgutel osales 9 kooli. Laste tehtud fotode põhjal tegid kokkuvõtteid ja tutvustasid nende kodukandi ehituslikku kujunemist veebitunni või videoklipi kaudu muinsuskaitseeksperdid. Akendest koorus välja põnevaid lugusid, mis äratasid ellu laste vahetus ümbruses olevate igapäevaste majade elulood ja möödunud aegade olustiku. Akende inventeerimist jätkame kindlasti ka edaspidi, sest ettevõtmise laiem eesmärk on koguda õpilaste abil andmeid Eesti erinevate piirkondade akendest.

 

Lisainfot leiab Pärandivaderite koduleheküljelt http://pärandivaderid.ee ningFacebookist https://www.facebook.com/parandivaderid/.

Pärandivaderite projekti toetavad muinsuskaitseamet ja rahvakultuuri keskus, koostööpartner on vabaõhumuuseumi maaarhitektuurikeskus.

 

Lisainfo:
Elle Lepik
Projekti „Pärandivaderid“ koordinaator
Tel. 522 6456
E-post: elle@estlander.org

 

2020.a hooldatud pärandipaigad 

 1. IDA-VIRUMAA: Jõhvi Vene põhikool – Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseum 
 2. IDA-VIRUMAA: Kohtla-Järve Ahtme põhikool – Edise mõisa park, Kukruse mõisa park, Kurtna mõisa park
 3. IDA-VIRUMAA: Kohtla-Järve Maleva põhikool – Edise mõisa park, Kukruse mõisa park, Kurtna mõisa park
 4. IDA-VIRUMAA: Kohtla-Järve Slaavi põhikool – Järve mõisa asulakoht ja kindluselamu 
 5. JÕGEVAMAA: Esku-Kamari kool – Sõpruse park Põltsamaa vallas, Kundrussaare kalmistu, Põltsamaal Kuningamäel esimese eestikeelse trükise “Lühhike Õppetus“ mälestuskivi ja trükikoja varemete ümbrus,Uue-Põltsamaa mõisa park, Karl August Hermanni sünnikoht, Põltsamaa lossi õu 
 6. JÄRVAMAA: Vodja kool – Vodja murdelahingu mälestuskivi ümbrus
 7. LÄÄNE-VIRUMAA: Rakvere gümnaasium – Rakvere linnakalmistu
 8. LÄÄNE-VIRUMAA: Tamsalu gümnaasium – Tamsalu Muuseumi Sõprade Seltsi muuseum 
 9. PÄRNUMAA: Tõstamaa keskkool – Tõstamaa mõisa park
 10. PÄRNUMAA: Virtsu kool – hävinud Virtsu mõisa peahoone makett (jätkuprojekt)
 11. RAPLAMAA: Juuru Eduard Vilde kool – EELK Juuru Mihkli kirik
 12. SAAREMAA: Valjala põhikool – Valjala vana kalmistu
 13. VILJANDIMAA: Heimtali põhikool – Heimtali mõisa park
 14. VÕRUMAA: Parksepa keskkool – Võru linnakalmistu

2020.a kodukoha akende inventeerimise talgud 

 1. HARJUMAA: Kolga kool – Kuusalu vald
 2. HARJUMAA - TALLINN: Kalamaja põhikool – Kalamaja asum Tallinnas
 3. HARJUMAA - TALLINN: Püha Miikaeli kool – Kesk- ja uusaegsete linnamajade ja 19.–20. saj taluhoonete aknad 
 4. IDA-VIRUMAA: Kohtla-Järve Maleva põhikool – Jõhvi linn ja Kohtla-Järve linn
 5. JÕGEVAMAA: Esku-Kamari kool – Jõgeva ja Põltsamaa vallad
 6. LÄÄNE-VIRUMAA: Tapa gümnaasium – Tapa linn
 7. PÕLVAMAA: Põlva kool – Põlva linn ja Põlvamaa
 8. RAPLAMAA: Kohila mõisakool – Kohila alev
 9. SAAREMAA: Saaremaa ühisgümnaasium – Kuressaare linn 

 

Haridus- ja Noorteamet