Miljonikirjaga noort ei peta


Avaldaja:Madli Leikop11. Veebruar 2015

Kas soetad äpid ametlikust poest ja kontrollid äppide tausta? Kas uuendad nutiseadmete tarkvara? Kui jah, siis oled astunud sammukese nutiseadmete turvalisele kasutamisele lähemale.

Tallinnas Solarise keskuses tähistati eile turvalise interneti päeva. Pea viieks tunniks oli Lastekaitse Liit koostöös projektiga „Targalt internetis“ organiseerinud tegevusi lastele, noortele ja täiskasvanutele. Nutipäeva keskmes olid nutiseadmed, nende kasutamine on nüüd juba sama loomulik kui hambapesu, aga turvareegleid tuleb ikka meelde tuletada.

IMG_2808.JPG

Värskest Emori uuringust selgub, et pea igas teises Eesti peres on nutiseade. 6-8-aastastest lastest omab isiklikku nutitelefoni 38%, igal viiendal lapsel on oma isiklik tahvelarvutit ning 12-14-aastaste seas on nutitelefonide osakaal tõusnud juba 76%-ni. Turvalise interneti päeva üritused keskendusidki sellele, mida tuleb nutiseadmete ja interneti oskuslikuks ja turvaliseks kasutamiseks teada ning kust leiame selleks vajalikku informatsiooni.

IMG_2812.JPG
Veebikonstaabel Andero Sepp rääkis, milliste küsimuste, probleemide ja muredega nende poole pöördutakse ja kuidas halbu juhtumeid ära hoida. Noortepaneelis arutleti nutiseadmete kasutamise harjumuste üle ja küsiti, kas elu ilma nutiseadmeteta on võimalik. Vastus kõlas kokkuvõtvalt nii: saaks ju nuppudega telefoniga hakkama ka, aga nutikaga pääseb igal hetkel internetti, ei pea ootama, kuni koju arvutisse jõuan. Turvalisuse puhul leidsid panelistid, et üldiseid reeglid lapsed ja noored teavad, selle e-kirja õnge, et oled võitnud miljoni ja saada kohe oma pangakonto paroolid, ikka ei lähe.

IMG_2824.JPG
Täiskasvanute paneelis arutleti, mida täiskasvanud peaksid arvestama, kui lapsed hakkavad nutiseadmeid ja sotsiaalmeediat kasutama ning kuidas nutielu turvaliseks muuta.

IMG_2814.JPG

Lisaks sai kohapeal oma nutiseadmeid kasutada, näiteks võistelda internetiturvalisuse mängus või muukida lahti QR-koode või küsida nõu pangaäpi kasutamise kohta.

Lõpetuseks võite proovida, kuidas on lood teie interneti turvalise kasutamise teadmistega. Üks näide, mida noortelt küsiti:

Minu konto/e-posti parool on…
a) 12345
b) Password
c) MinuNimi
d) keeruline ja ma ei avalda seda

Kuidas vastaksite teie?

Fotod: Madli Leikop.

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet