Alasniidu Lasteaias õpivad ja mängivad väiksed leiutajad!


Avaldaja:Laura Vetik04. Märts 2016

Alasniidu Lasteaed osales eelmise aasta lõpus haridusinnovatsiooni MEDEA auhinna pälvinud eTwinningu projektis „Euroopa ahelreaktsioon“, mis tõi lasteaia igapäevaellu elevust ja leiutamistuhina.

Autor: Kristel Einaste-Lukk, Alasniidu Lasteaia arendusjuht

eTwinningu projektijuht Elo Allemann ütleb, et eTwinning on justkui õpetajate Facebook. eTwinningu kodulehel on kirjas, et tegemist on Euroopa koolide virtuaalse kogukonnaga, mis on töökeskkonnaks koolitöötajatele, kes töötavad Euroopa eri riikides. Koolid, kes on otsustanud osaleda Euroopa kõige põnevamas kogukonnas, saavad seal suhelda, koostööd teha ja projekte luua.

Detsembris otsustasime kaasa lüüa haridusinnovatsiooni MEDEA auhinna pälvinud „Euroopa ahelreaktsiooni“ projektis. Projekti koordinaator Dave Schrauwen (Belgia) otsis igast Euroopa riigist projektipartnerit, Eestit esindasime meie – Alasniidu Lasteaed. Projekt koosnes kolmest etapist ja selle sisuks oli Ameerika karikaturisti Rube Goldbergi nime järgi leiutise, seadme või aparaadi leiutamine, mis täidaks lihtsa ülesande võimalikult keerulisel moel, tuues kaasa ahelreaktsiooni.

Lasteaias algas suur leiutamine juba detsembris, kus tuli vastavasse veebikeskkonda üles laadida esimene ahel. „Leiutajateküla Lotte“ sünnimaal väikestest leiutajatest juba puudust ei tulnud! Hea tegu ja sõna levib inimeselt inimesele, külmal põhjamaal jääme ellu, kui hoiame üksteise lähedale, kallistame üksteist. Sellist mõtet kandis meie esimene üles laetud ahelreaktsiooni filmike. Filmi montaažiga aitas Kuldkinga rühma lapsevanem Peeter Teedla.

Projekti järgmine etapp oli seotud tehnilise leiutamisega ja ka siin ei jäänud lapsed jänni. Rühmade põrandad olid tihedalt täis laotud doominoklotse, välja otsiti kõik robotid ja rongid, välja mõeldi erinevaid mooduseid, kuidas panna liikuma mänguauto, või kui soovite, siis nuusata nina ja kõike seda võimalikult keerulisel moel.

Õpetajad märkasid, et „Euroopa ahelreaktsiooni“ projekt pole asjata saanud haridusinnovatsiooni auhinda, oma lihtsuses meeldis see kõigile, olenemata vanusest või soost. Jaanuari keskel filmisime üles ahelreaktsiooni „Tarkuse puu“  - see kõik sai võimalikuks tänu laste ja õpetajate koostööle.

Kolmas etapp oli hindamine, selleks kogunesime saali ja vaatasime läbi teiste riikide koolide ning lasteaedade ahelreaktsioonid. Lastel olid ka hindamislehed, kuhu nad punkte märkisid. Hindamine oli põnev ja teiste töid oli huvitav vaadata. Projektis osales 32 riiki, meie jäime 16. kohale ning võidumaa oli Belgia.

Kõigil huvilistel on võimalus tutvuda projekti blogiga: http://www.ecr2016.blogspot.com.ee/.

SAM_2012.JPG

Foto: Alasniidu Lasteaed

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet