Failide jagamine pilves ehk Google Drive edasijõudnutele


Avaldaja:Laura Vetik11. Aprill 2016

Enamasti saadetakse oma arvutis või mõnes nutiseadmes tehtud tööd edasi e-kirjaga või jagatakse neid faile pilves. Lihtne viis faile koguda on teha seda brauseri kaudu – failid laekuvad Google’i ketta privaatsesse kausta.

See on väga kasulik vahend näiteks koolitööde kogumiseks. Õpilane saab kasutada õpetaja loodud veebiaadressi, õpetajal on aga kõik failid mugavalt oma Google’i kettal „Student files“ kaustas ja e-kirjade hulk väheneb. Nutiseadmes „Choose file“ nupule klõpsamisel avaneb kohe võimalus kasutada nutiseadme kaamerat pildi või video tegemiseks, heli salvestamiseks või faili valimiseks seadmest.

g1.png 

Logi sisse oma Google’i kasutajaga ning ava link brauseris, sellega tehakse makrost (programmi automaatne käskude jada) sinu Drive’i koopia: https://script.google.com/d/12EnDFZrsfpBubZ9lM7pnHIsn9M49_vyXm0TLBQ_pyx_ViAJH3HXgkoe9/edit?newcopy=true.

Käivita skript (funktsiooni käivitaja) oma Drive’is, autoriseeri skript ning luba failide vaatamist ja haldamist Drive’is.

  g2.png

Järgmiseks võimalda skripti kasutamine veebirakendusena.

g3.png

Seejärel anna igaühele õigus faile üles laadida ning häälesta veebirakendus (otsusta, mida lubad teistel kasutajatel tekkinud internetilehel teha).

g4.png

Selleks, et näha, kuidas failide üleslaadimise rakendus veebis välja näeb, klõpsa lingil, mida tähistavad lauses sõnad “viimase koodiga“.

g5.png

Nüüd võta veebiaadress, mis oli aknas „Veebirakendusena juurutamine“, ja lühenda see keerukas URL mõnes lingilühendajas (http://lingid.ee, bit.ly, http://goo.gl. Seda linki saadki edaspidi kasutada ning õpilastega jagada. Õpilased ei pea muud tegema, kui antud lehele oma failid üles laadima. Sealjuures ei pea isegi e-postkasti omama, et oma faile laadida.

Failid, mis selle skripti kaudu laekuvad, leiad oma Drive’i kaustast „Student files“. Kausta ei teki enne, kui esimene fail on üles laetud.

g6.png

Sisenedes oma Drive’is „Student files“ kausta, saab faili peal klõpsates brauseriakna paremas ääres üksikasjadelt vaadata, kes ja millal selle faili on üles laadinud.

Autor: Riina Tralla, Luua Metsanduskooli haridustehnoloog

Harno logo