Haridustehnoloogide nutipäeval kastetati uusi digitaalseid töövahendeid


Avaldaja:Laura Vetik11. Aprill 2016

Haridustehnoloogil tuleb igapäevaselt vastata õpetajate küsimustele: kuidas ma saaksin videot töödelda, milline on parim testimise keskkond, kust leian simulatsioone või milline on parim äpp eesti keele õppimiseks. HITSA korraldas nutipäeva, et üheskoos õppetööks sobivaid rakendusi katsetada.

Nutipäeva korraldamise idee tuli Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja HITSA haridustehnoloogil Ingrid Maadverel, kes selle ka märtsi alguses HITSA Nutiklassis ellu viis. Kokku tuli 18 haridustehnoloogi üle Eesti. rsz_nutiklass.jpgKõigepealt selgitati ajurünnakus välja kategooriad, milles kõige enam digitaalseid abivahendeid vaja läheks. Pakutud teemadeks olid: video töötlemine, testide keskkonnad, üleslaadimine ja hindamine, plakatite tegemise vahendid, simulatsioonid, animatsioonid, algklassides eesti keele õppimise äpid, esitluste tegemise keskkonnad, veebiraamatud, hääletamine, rühmade moodustamine ning plagiaadi kontrollimise äpid.

 

Meeskonnatööna leiti nii uusi vahendeid aga tuletati meelde ka mõningaid äraunustatud vanu:

Esitluste ja veebiraamatute loomiseks on kõige paremad: http://visme.co – veebipõhised esitlused, http://storyboardthat.com – veebipõhine koomiksiraamat, http://genial.ly – veebipõhised esitlused, posterid.

Testide loomiseks sobivad kõige paremini: Nearpod – esitluste ja testide tegemise keskkond, TestMoz – erinevad küsimuste tüübid, Zaption – erinevad küsimuste tüübid.

Hääletamiseks tasub proovida: Mentimeter – hääletamine, Voxvote – sobib nii hääletamiseks kui ka testimiseks, Easypoll – hea ja kiire hääletamine, aga ei sobi testide tegemiseks, Polltogo – lihtne hääletamise vahend.
 
Rühmade moodustamiseks on ülihead: Team Generator – õppijatele saab määrata n-ö vilumuse taseme, Team maker – saab nt määrata õppijatele soo ja seda arvestada rühmade loomisel, saab luua erinevaid nimekirju ja neist loodud gruppe salvestada, hiljem neist uusi rühmi moodustada.

Eesti keele õpetamiseks algklassides soovitatakse: TaskuTark – ainuke õppekava toetav keskkond, Tellagami – rakendust võimalik kasutada keeleõppes jms, Learning Apps – vaadata kategooriat eesti keel võõrkeelena (kuna paljud testid on loonud õpilased, tuleb enne sisu kontrollida).

Esile tõstetutele lisaks leiti erinevaid keskkondi ja äppe veel, uute leidude kohta luuakse juhendid ja lisatakse Koolielu portaali töövahendite hulka.

Autor: Kristi Semidor, HITSA projektijuht

Foto on illustreeriv, foto autor Toomas Huik.

Haridus- ja Noorteamet