Prantsuse partnerkooliga ühise blogi pidamine viis tartlased Barcelonasse


Avaldaja:Madli Leikop12. September 2016

Kui Tartu Descartes'i Kool ja Collège le Bastion 2013. aasta sügisel koostööd alustasid, sai alguse ka ühine blogi (http://tartucarcatogether.eklablog.com/. Sel kevadel võitis blogi Lõuna-Prantsusmaal Aude'i piirkonnas korraldatava blogivõistluse, mille teema oli "Naine Euroopas".

Loo autor on Tartu Descartes'i Kooli kommunikatsioonijuht Marii Kangur. 

Õpilased lisasid kogu õppeaasta jooksul blogisse enesetutvustusi, linna ja kooli tutvustusi, kuid ka vastavalt temaatikale intervjuusid eesti ja prantsuse naistega, nii prominentide kui oma emade-vanaemadega, lemmiklaule põhjendusega, arvamusi Euroopa naistest ja muudki sarnast.
TDK prantsuse keele õpetajad Evelin Rand ja Signe Annsoo kinnitasid, et võistluse võit rõõmustas neid väga. „Meie õpilastele on see ju suur tunnustus ja veel selline tore reis auhinnaks,“ ütlesid nad.

Hea võimalus keelepraktikaks

Annsoo arvas, et konkursivõidu tõi blogi nii sisuline kui ka vormiline atraktiivsus. „Siin on suur roll nii Eesti kui Prantsusmaa õpetajatel. Lisaks, blogisse andis pika intervjuu Prantsuse haridusminister, mis ei ole sugugi väike asi ühe provintsikooli jaoks," selgitas TDK prantsuse keele õpetaja Signe Annsoo.
TDK prantsuse keele õpetaja Evelin Rand lisas, et eestlaste ja prantslaste ühisblogi tegi tähelepanuväärseks blogi õpilas-näolisus ja teemale originaalsemalt lähenemine. „Vaatasime meediakajastust ja intervjueerisime naisi üle kogu maailma, et uurida Euroopa naise kuvandit,“ rääkis ta.

carcasssone'is.jpg

Ranna sõnul on blogivõistluse eesmärk avardada noorte maailmapilti ja pakkuda neile võimalust suhelda teisest rahvusest omaealiste noortega. Annsoo lisas, et blogi pakub mõlemale osapoolele võimaluse keelt praktiseerida: prantslased soovivad rakendada inglise keelt ja tartlastest õpilased kasutavad prantsuse keelt. Annsoo meenutas koostöö algust: „Prantslased tegid ettepaneku üheskoos blogiga alustada ja esimeseks teemaks oli esivanemate mälestused Teisest Maailmasõjast. Haarasime ideest kinni ja hakkasime tööle.“

Blogi toimimise jaoks peavad õpetajad oluliseks seda, et ülesanded oleksid konkreetsed ja kõnetaksid õpilasi. Edaspidiseks on Rand ja Annsoo kõrva taha pannud, et õpilaste motiveerimiseks peaks kohe kooliaasta algul rääkima blogi pidamise eesmärkidest ja hüvangust just õpilastele endile. Lisaks tahaksid nad üle vaadata blogi kujunduse.

Barcelonarannas.jpg

Blogivõistluse teemasid määravad küll konkursi korraldajad, aga Evelin Rand leidis, et tore oleks kajastada noorte endi huvisid, tulevikku ja seda, mida arvatakse oma juurtest.

Kordamööda Eestis ja Prantsusmaal

Tartu Descartes'i kooli ja Collège le Bastion'i õpilased kohtuvad kord aastas. 2014. aasta kevadvaheajal sõitis 24 Tartu kooli õpilast Prantsusmaale ja 2015. aastal tulid prantslased nädalaks Tartusse. Kuna koolivaheajad on erinevatel aegadel, said õpilased olla ka teise kooli tundides.

"Kohe alguses leppisime kokku, et kõik blogikirjutajad said endale ka nö korrespondendi - õpilase,
kelle perekonnas elatakse Prantsusmaal või Eestis viibimise ajal. Nii hakkasid lapsed ka blogiväliselt suhtlema ja see on ju isegi parim keelepraktika," rääkis Annsoo. Õpetaja Evelin Rand lisas, et blogi on hea võimalus ühistegevuseks, et suhtlus toimiks aastaringselt.

2016. aasta kevadvaheaja veetsid TDK õpilased Carcassonne'i peredes ja koolis ning prantsuse lapsed tulevad taas siia järgmisel kevadel. Nii Tartus kui Carcassone'is on tutvutud vaatamisväärsuste ja kohaliku eluga ning teise keele- ja kultuuriruumiga. Näiteks on korraldatud fotojahte, viimati õpetasid eestlased prantslastele aga köievedu ja prantslased korraldasid eestlastele ragbitrenni.

ragbitrenn.jpg

Barcelonas reisil olles ühendas noori aga jalgpall – õhtuti jälgiti üheskoos Euroopa meistrivõistlusi ja elati lemmikutele kaasa. „Hea oli prantslasi näha ja nendega koos olla, kuigi rohkem olid eestlased eestlastega ja prantslased prantslastega. Aga õhtustel jalkamängudel polnud vahet, mis rahvusest oled, sest koos oli nii lahe lemmikmaale kaasa elada!“ ütles TDK õpilane Gerda. Ka teised õpilased kinnitasid, et reisil saadi prantslastega lähemalt tuttavaks ja mõnusalt eri keeltes suhelda.

Fotod: TDK. 

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet