Õuesõppepäev Tartu Kivilinna Koolis


Avaldaja:Madli Leikop19. September 2016

14. ja 15. septembril viisid toredad RMK retkejuhid Liina, Lisete ja Epp 1.-4. klasside õpilastele läbi õuesõppepäeva teemal "Puhmad ja samblikud". Õppeprogramm toimus Tartu Kivilinna Kooli pargialal kolmes erinevas keskuses.

Loo ja fotod saatis Koolielule Tartu Kivilinna Kooli õpetaja Helis Hani

Esimese keskuses said õpilased teada, et metsas jaotatakse kõik taimed kõrguse järgi rinneteks. Kõige kõrgem on puurinne ja kõige madalam samblikurinne ning nende vahele jäävad põõsarinne, puhmarinne ja rohurinne. 

Õpilased said teada, miks kutsutakse puhmaid just kääbuspõõsasteks. Üheskoos uuriti erinevaid puhmaid- mustikat, sinikat, kanarbikku ja pohla. 

Saadi teada, et taime eestikeelne nimetus "mustikas" tuleb tema marjade värvist, samuti sellest, et küpsed marjad purunevad kergesti ning määrivad käsi ja nägu. Kuivatatud marjad on kasutusel rahvameditsiinis mao- ja soolehaiguste ning kõhulahtisuse puhul.

puhmad 1.jpg

Omavahel võrreldi mustikat ja sinikat- toodi välja nende erinevused. Esimeseks erinevuseks on see, et sinika marjad on rohkem sinised kui mustika omad. Teiseks on sinika lehed sinakasrohelised, mustika omad aga helerohelised. 

Kolmandaks on sinika varred juba esimestel aastatel ümmargused ja üsna pruunides toonides. Mustika varred on aga algul kandilised ja enamasti rohelised ning neljandaks on sinikataimed tavaliselt peaaegu puusakõrgused põõsad, aga mustikataimed ei küüni  põlvenigi. 

Saime teada, et kanarbik on  laialt tuntud meetaim ja annab tumedat, veidi mõrkja maitsega mett ning pohlade marjad on väga väärtuslikud, sest sisaldavad inimesele soodsas vahekorras suhkruid ja happeid. 
Teises keskuses õppisime erinevaid samblikke. Nüüd teame, missugused samblikuliigid kasvavad meie kooli puutüvedel. Need olid hallsamblik, seinakorp ja jahusamblik. 

puhmad 2.jpg

Juhendajad näitasid  ka habesamblikku, mis meie kooli puudel ei kasvanud, sest tema vajab kasvamiseks väga  puhast õhku.

Kolmandas keskuses viidi läbi puhmaste ja samblike teemaline mäng.

Oli väga huvitav  ja õpetlik õuesõppetund  puhmastest ja samblikest. 

Samal teemal: