9. väärtuskasvatuse konverents analüüsib koolielu igapäevaseid valikud


Avaldaja:Laura Vetik08. Detsember 2016

Haridusteadlased ja –praktikud uurivad homme, 9. detsembril toimuval Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse konverentsil, millised on koolielu väärtusvalikud, millega kooli- ja lasteaiapered igapäevaselt kokku puutuvad. Silmapaistvaid koole ja lasteaedu tunnustatakse teadliku väärtuskasvatuse

„On imetlusväärne, kui vastutusrikast tööd teeb üks koolipere,“ sõnas konverentsi korraldaja, Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht Mari-Liis Nummert. „Kellest lähtudes ja millele tuginedes võtta vastu otsuseid? Millest loobuda ja mida eelistada? Kuidas käituda? Selliste koolielu valikute ees seisavad kõik kooli osapooled alates koolijuhist ja lõpetades garderoobitädiga. Et neid väiksemaid ja suuremaid valikuid langetada, on hea teada, mis meid valikute tegemisel motiveerib, ja sõnastada see, mis on oluline ehk väärtuslik,“ kirjeldab Nummert konverentsi keskmesse valitud teemasid. „Veel enam, kuidas teha nii, et meie igapäevased valikud aitaksid kaasa tervikliku ja hea kooli loomisele?“

Konverentsile kutsutud esinejad asetavad teema avaramasse konteksti. Iga ettekande järel toimub paneel, kus eksperdid arutlevad, kuidas koolielu väärtusvalikuid praktilises elus lahendatakse. Iga paneeldiskussiooni järel lahendavad konverentsil osalejad koos ühe koolielulise dilemma.
Konverentsil esinevad ettekannetega haridusmõtleja Neil Hawkes (UK, Values-based education), kasvatusteadlane Tiiu Kuurme (Tallinna Ülikool), psühholoog Aune Valk (Rõõmuga kooli. Kodu ja kooli koostöö käsiraamat), arhitekt Kadri Klementi (Arhitektuuribüroo B210) ja koolijuht Ain Tõnisson (Tartu Tamme Gümnaasium).

Koolielu väärtusvalikute üle arutlevad ka õpetaja Triin Ulla koos õpilase Polina Reusiga, koolipidajate esindajad Lauri Läänemets ja Kristi Aavakivi, õpilasnõustaja Helina Harro, lapsevanemate kooli vedaja Helen Sabrak, koolijuht Anu Köidam ja lasteaia õppejuht Halliki Tammiste.

Konverentsil tunnustatakse ka konkursside “Hea kool kui väärtuspõhine kool” ning “Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed” tiitlisaajaid ning antakse üle „Väärtuskasvatuse kool 2016“ ning „Väärtuskasvatuse lasteaed 2016“ tiitlid silmapaistva ja teadliku väärtuskasvatusliku töö eest koolis ning lasteaias.

9. väärtuskasvatuse konverentsi „Koolielu väärtusvalikud“ kava leiab: http://www.eetika.ee/et/konverents2016

Konverents ja konkursid toimuvad Haridus ja Teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" jätkuprogrammi raames. Konverentsi korraldamist toetab ka Briti Nõukogu Eestis.

Allikas: Tartu Ülikool

Samal teemal: