Tartu Ülikooli kunstimuuseum paneb välja haruldase aardeleiu ning kutsub Antiigiakadeemiasse


Avaldaja:Madli Leikop28. Veebruar 2017

Märts on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis väga põnev ning tihe kuu.

1.03 avatakse näitus „Rooma mündid ja Eesti“, mille raames eksponeeritakse ja tutvustatakse Eesti üht viimase aja olulisimat ja põnevaimat aardeleidu, mis koosneb 51 Rooma mündist, neljast sõrmusest, käevõrude katketest ja pronksrõngast. 

„Kuigi 2015.aastal Varudi-Vanakülast avastatud aare oli segamini küntud ligi 3 m2  suurusele alale, õnnestus arheoloogiliste päästekaevamiste käigus leid siiski tervikuna kätte saada. Tänu sellele on olnud võimalik täpsustada väga mitmeid seni oletusliku iseloomuga või lausa spekulatiivseid väiteid. Materjaliteadlaste analüüsidest selgus näiteks, et Rooma münte kasutati siinmail mitte rahana, vaid hoopis uute, kohalike ehete valmistamiseks,“ kommenteerib näituse kuraator Mauri Kiudsoo. 

Näitus jääb Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatuks 31. maini ning toob märtsikuus kaasa ka Antiigiakadeemia, kus on neljal nädalal võimalik osa saada põnevatest loengutest. 

1.märtsi loeng keskendubki näitusetemaatikale ning kuraator Mauri Kiudsoo kõneleb Eesti suurimast Rooma rauaaegsest peitleiust. 

8. märtsil on huvilised oodatud osa saama teadur Ester Orase ettekandest „Kavastu pronkslamp – loodusteaduslike uuringutega põneva muinasaegse looni“, mille käigus saab 20. sajandi alguses leitud lambi päritolu, rännutee ja võimalik tähendus lahti seletatud. 

15.märtsil esineb arheoloog Risto P. Koovit, kes kutsub osalejaid väikesele ekskursioonile sellesse aega ja ruumi, kust pärinevad näituse „Rooma mündid ja Eesti“ staareksponaadid ehk 51 rooma münti. 

21.märtsil on aga kõik oodatud kuulama Tartu Ülikooli rektori Volli Kalmu ettekannet teemal „Hannibali marss ajalukku“, mis käsitleb süvenenult II Puunia sõja käigus Hannibali juhtimisel toimunud retke, kus 65 000 meest ja 37 sõjaelevanti ületasid Alpid ning jõudsid Po jõe orgu, kus purustasid mitmes lahingus Rooma armee. 

Kõik Antiigiakadeemia loengud algavad kell 17.15 ning neis saab osaleda muuseumipiletiga. Tartu Ülikooli töötajatele ja tudengitele on muuseumikülastus tasuta. 

Erakordselt on TÜ kunstimuuseum märtsikuus avatud ka ühel laupäeval – 4. märtsil kell 11-16 – et pakkuda paremat võimalust tutvuda näitusega ning ka hiljuti avatud muumiakambriga. 

Allikas: TÜ kunstimuuseumi pressiteade. 

Samal teemal:

 

 

Haridus- ja Noorteamet