Eesti vanim muuseum jutustab aastapäeva puhul värvikaid lugusid


Avaldaja:Madli Leikop03. Aprill 2017

Tartu Ülikooli loodusmuuseum tähistab 6. aprillil oma 215. aastapäeva ning sünnipäevaüritused kannavad koondnimetust „LOODusmuuseumi LOOD”. Muuseumi külastamine on sel päeval tasuta, toimuvad kuraatoriekskursioonid, avatakse töötajate loodusfotode näitus.

Toimub ka pidulik jalutuskäik linnas läbi muuseumi ajalooliste asupaikade. 

Aastapäeva puhul jutustatakse ennekõike värvikaid lugusid inimestest, kollektsioonidest ja neisse kuuluvatest erilistest objektidest, ajaloost ja tänapäevasest teadustegevusest. Igal kuul saab näiteks muuseumi veebilehel uurida 3D-mudelit ühest haruldasest objektist. Loodusmuuseumi sotsiaalmeediakanalite vahendusel saab aimu, miks kääbusvaal Raadi tiiki sattus või kuidas Lennart Meri lumelammast sõi. 

Sünnipäeval juhivad muuseumis ekskursioone geoloog Tõnu Pani, zooloog Mati Martin ning kuraator Inge Kukk. Juttu tuleb nii pärlitest ja sigadest kui ka muuseumiga seotud uskumatutest lugudest. Aastapäeva pidulikul jalutuskäigul, mis algab 6. aprilli keskpäeval loodusmuuseumi esimesest asukohast botaanikaaias, möödutakse muuseumi ajaloolistest asukohtadest, muuhulgas ülikooli peahoonest ja von Bocki majast ning tervitatakse linnarahvast. 

„Lugude jutustamine annab väga hea võimaluse rääkida, millega me muuseumis igapäevaselt tegeleme,” selgitab loodusmuuseumi direktor professor Urmas Kõljalg. „Tartu Ülikooli loodusmuuseum on Eesti vanim muuseum, mille fondides hoitakse ligi 1,2 miljonit Eesti rahvuslikesse looduskogudesse kuuluvat objekti ning neil kõigil on oma lugu. Nii nagu ka teadlastel ja muuseumipedagoogidel, kes nende objektide uurimise ja avalikkusele tutvustamisega tegelevad, “ lisab Kõljalg.

Loodusmuuseumi alguseks loetakse 6. aprilli 1802, kui Vene suurvürsti kingitusena saabus esimene kollektsioon. Esimeseks direktoriks sai loodusloo professor Gottfried Albrecht Germann ning muuseumi esimene asukoht oli botaanikaaias professori korteris. Praegusesse asukohta, Vanemuise 46, toodi muuseum 1920. aastate alguses. Maja ise valmis 1915. aastal ning on esimene Eestis spetsiaalselt muuseumiks ehitatud hoone. 

2016. aasta jaanuaris avati varem eraldi seisnud geoloogia- ja zooloogiamuuseumi väljapanekute asemel uus ühine püsinäitus „Maa. Elu. Lugu”. 1300 ruutmeetril saab uudistada ligi 8000 loodusteaduslikku eksponaati, mis jutustavad planeedi Maa arenguloo universumi tekkimisest tänapäevani. Uus püsinäitus on aasta jooksul pälvinud nii külastajate heakskiidu kui ka professionaalide tunnustuse. 

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed on hinnatud teadus- ja külastuskeskus. Muuseum on Eesti rahvuslike loodusteaduslike kogude hoidja ning oluline loodus- ja keskkonnahariduse andja. Muuseumis arendatud elurikkuse andmehalduse infosüsteemi PlutoF veebiteenuseid kasutavad rohkem kui 70 riigi teadlased ja harrastusteadlased.

Vaata aastapäeva kava http://www.natmuseum.ut.ee/et/loodusmuuseum-215.

Allikas: TÜ loodusmuuseumi pressiteade. 

Samal teemal: