Eestlased võitsid Euroopa füüsikaolümpiaadil neli medalit


Avaldaja:Madli Leikop26. Mai 2017

20.-24. maini toimunud Euroopa füüsikaolümpiaadil võitsid Eesti õpilased 2 kuld-, ühe hõbe- ja pronksmedali. Kokku võttis võistlusest osa 91 õpilast 20 riigist.

Eesti õpilastest teenisid kuldmedali Taavet Kalda ja Kaarel Hänni Tallinna Reaalkooli 12. klassist. Hõbemedali pälvisid Richard Luhtaru (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass) ning pronksmedali Kaarel Kivisalu (Tallinna Reaalkooli 9. klass). Eesti võistkonda kuulusid ka Konstantin Dukatš (Narva Keeltelütseumi 9. klass) ja Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klass). 

UT170520AT381.jpg

Olümpiaadi finaalis võistlejaid tervitanud president Kersti Kaljulaid arutles oma kõnes teaduse mõju ja olemuse üle, rõhutades muuhulgas, et füüsika on võimas teadus, mis loob kaitsva mõtteviisi – kaitseb libauudiste ja vigaste lubaduste eest ja loob uusi võimalusi siin planeedil õnnelikult igavesti edasi elamiseks. Olümpiaadi detailsed tulemused ülesannete ja lahendustega on leitavad olümpiaadi kodulehelt http://eupho.ut.ee/.

Esmakordselt korraldatud Euroopa füüsikaolümpiaad erines rahvusvahelistest füüsikaolümpiaadidest taotluslikult valitud lühikeste ja loovust nõudvate ülesannete poolest. Olümpiaadi akadeemilise komitee juht, TTÜ professor Jaan Kalda selgitab: „Kõige imelisem osa füüsikast on just see, et leidub probleeme ja ülesandeid, mille lahendamine tundub esmapilgul võimatu, kuid siis järsku, kui välgatab lahendusidee, muutub lahendus äkitselt väga lihtsaks. Need ongi kõige põnevamad ülesanded!“

Seekordses eksperimentaalülesandes said õpilased nuputada välja meetodeid LED-lampide omaduste uurimiseks, kasutades muuhulgas termodünaamika seadusi. Teooriaülesannetes uuriti võnkuva nööri omadusi, gaasi kiirendavat mõju soojusjuhtivale kettale ning ülijuhtiva võre ja dipooli vastastikmõju.

UT170520AT344.jpg

Olümpiaadi korraldamist juhtinud Madis Ollikaineni sõnul ütlesid külalised korralduse kohta ainult häid sõnu. „Kogu korraldus toimis sujuvalt tänu meie väga tublidele vabatahtlikele giididele ja abilistele. Saime suurt tuge füüsika üliõpilaste seltsilt,“ lisas Ollikainen.

Osalenud õpilaste vahetuid muljeid jagab giidide koordinaator Markus Raudkivi: „Kuulsin mitmelt õpilaselt ja giidilt, et ülesanded olid väga huvitavad. Eriti kiideti eksperimenti, mida oli võimalik lahendata mitut moodi!“

Lisaks võistlemisele oli õpilastel võimalik kuulata karjääriloenguid, mis avasid füüsiku elukutse võimalikke rakendusi. Teaduskooli direktor Mihkel Kree ütleb: „Ma olen väga rahul, et meie otsus korraldada kokku 6-tunnine karjääriprogramm läks õpilastele korda. Ettekanded ja arutelud olid põnevad, küsiti palju asjalikke ja teravaid küsimusi.“ Videosalvestust 22. mail Tartus toimunud huviloengutest on võimalik järelvaadata UTTV vahendusel. Tallinnas toimunud loengute ja ettevõtluse teemalise paneeldiskussiooni videosalvestus lisatakse peagi olümpiaadi kodulehele.

Olümpiaadi toimumisele aitasid kaasa: Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Teadusagentuur, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Swedbank, Eesti Füüsikaselts, Tartu linn, CERN, Euroopa Füüsikaühing.

20.-24. mail toimus Tartu Ülikooli teaduskooli vedamisel Tartus ja Tallinnas esimene Euroopa füüsikaolümpiaad EuPhO 2017. Tegemist oli üleeuroopalise koolinoortele suunatud rahvusvahelise ainevõistlusega.

Allikas: TÜ pressiteade. Foto: Andres Tennus, TÜ. 

Samal teemal: