Noored väitlejad kogunevad Tallinnasse finaalvõistlusele


Avaldaja:Madli Leikop11. August 2017

20 noort kokku 10 riigist väitlevad juba järgmisel kuul Tallinnas võidu nimel ainsal rahvusvahelisel saksakeelsel väitluskonkursil. Pilguheit päevakajalistesse poliitilistesse teemadesse, pinge, suure publiku ees rääkimine ja seda kõike võõrkeeles.

Elvi Tuisk ja Junianna Zatsarnaja, kes on konkursi „Jugend debattiert international“ kaks võitjat Eestist, juba ootavad põnevat rahvusvahelist finaalinädalat Tallinnas, kus osalevad parimad saksakeelsed väitlejad kokku kümnest Euroopa riigist. 

Selleaastase Eesti finaali eel oli ärevus suur. Väitlusteemaks oli „Kas Eestis peaks juhtivatele ametikohtadele kehtestama sookvoodi?“. Kui Elvi Tuisk Kadrioru Saksa Gümnaasiumist väitles naiste kvootide poolt, siis tema kooliõde Junianna Zatsarnaja pidi esitama vastuväiteid. 

Mõlemad esitasid tugevaid argumente, kuid žürii veenmiseks oli vaja rohkemat – lisaks valdkonna tundmisele ja väljendusoskusele ka head kuulamisoskust ning võimet vastaspoole argumentidele vastata. Kõik neli finalisti näitasid 24 minuti pikkuse finaalväitluse ajal üles maksimaalset võimekust, kuid Elvi ja Junianna suutsid väitluse napilt enda kasuks pöörata ning kvalifitseerusid seega rahvusvahelisele finaalinädalale septembri lõpus.

Konkursi „Jugend debattiert international“ rahvusvahelisele finaalinädalale Tallinna tulevad sellel aastal kokku 20 võitjat Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Venemaalt, Sloveeniast, Slovakkiast, Tšehhist, Ukrainast ja Ungarist. Elvi ja Junianna jaoks on see aga nii-öelda kodumäng. Finaalinädalal käsitletakse poliitilisi ja sotsiaalseid teemasid, saadakse kokku väitlustel ja vabal ajal, ning 29. septembril toimuvas finaalis katsutakse Eesti Kunstimuuseumis rahvusvahelise üldvõidu nimel jõudu Eesti ja Saksa parlamendi esindajate ning paljude teiste külaliste ees. 

Viimati võitis Eesti selle väitlusvõistluse 2014. aastal, kui Tallinnast pärit Anastasija Minitš suutis Varssavis toimunud VIII rahvusvahelise finaali enda kasuks pöörata. „Minu jaoks oli konkursi „Jugend debattiert international“ kõige parem osa inimesed. Tutvusin ühe nädala jooksul nii paljude inimestega nii paljudest riikidest. Ning muidugi ka see, et väitlused toimusid saksa keeles,“ meenutas ta. Praegu õpib ta õigusteadust Berliini Humboldti Ülikoolis. Anastasija on kindel, et Deutscher Akademischer Austauschdiensti stipendiumi saamisel ei mänginud väheolulist rolli ka konkurss „Jugend debattiert international“. 

JDI_Foto_Diana Unt_(c) Goethe-Institut_Tallinn.jpg

Fotol vasakult: Elvi Tuisk (Kadrioru Saksa Gümnaasium), Agnes Rosenberg (Nõo Reaalgümnaasium), Kadri Müürsepp (Tallinna Saksa Gümnaasium), Junianna Zatsarnaja (Kadrioru Saksa Gümnaasium). Jugend debattiert international Eesti finaal 2017, foto: Diana Unt © Goethe-Institut Tallinn.

Selline väitlemiskonkurss pole Saksamaal uus – „Jugend debattiert“ toimub seal juba alates 2001. aastast ning selle patroon on hetkel Saksamaa president. Konkurss aitab noortel oma vaateid ja seisukohti teadmispõhiselt ja veenvalt õiglases debatis esindada. Rahvusvaheline projekt edendab lisaks aktiivset mitmekeelsust Euroopas.

Loo ja foto saatis Koolielule Merike Lees, Jugend debattiert international rahvusvahelise finaalnädala meediasuhete koordinaator Eestis.

Samal teemal: