Rändav stendinäitus „100 teraviljapeenart“ kogub populaarsust


Avaldaja:Madli Leikop15. November 2017

Tänavu aasta alul kutsusid Eesti Taimekasvatuse Instituut ja agronoom Heino Laiapea koole, lasteaedu, peresid, sõpruskondi rajama Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks 100 teraviljapeenart, et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte.

Loo ja fotode autor on Heino Laiapea, algatuse "100 teraviljapeenart" eestvedaja.

Kes registreerusid, said seemnepakid kaheksa Jõgeval aretatud odra-, kaera-, suvinisu-, herne- ja oasordiga.

Külvitöödest, peenardest ja valminud saagist sai kokku rändnäitus, mis avati 8. oktoobril Urvaste kirikus. Seitsmele stendile on mahtunud üle 50 foto seemnete jagamisest, külvist, viljade kasvamisest ja koristusest, lisatud on selgitavad tekstid ja kommentaarid. Näitusel on avaldatud osalejate nimekiri ja lugeda on viie teravilja ning kolme kaunviljasordi  põhjalikud iseloomustused.  Peenrarajajate hulgas on 13 lasteaeda, 13 kooli, 7 muuseumi ning paljud pered. 

DSCN4781.jpg

Stendinäitust saab tellida koolidesse, lasteaedadesse, üritustele. Seda on ka tehtud. Sel nädalal saadab reklaami- ja digitrükibüroo  ADexpert OÜ  tellijatele neli stendinäitust "100 teraviljapeenart". Sama firma valmistab ka Eesti presidentide raamitud pilte.

Viljandi koolid ja lasteaiad said õppevahendi volikogu ja vallavalitsue toetusel

Viljandi valllavalitsus  tellis vallavanem Ene Saare eestvedamisel valla 8 koolile ja 13 lasteaiale õppevahendina algatuse "100 teraviljapeenart" kokkuvõtva näituse kaks komplekti.

Valllavanem tegi ettepaneku volikogu ja vallavalitsuse liikmetele toetada näituste ostmist igaühel 17 euroga ja kanda summa vallavalitsuse arvele.

"Teil on võimalus kaasa lüüa, et  oma valla koolidele ja lasteaedadele tellida õppevahendina rändnäitus "100 teraviljapeenart", mis sobib loodusainete, eesti keele, ajaloo ja ühiskonnaõpetuse tundides kasutada nii Eesti juubeliaastal kui ka edaspidi," on kirjas vallavanema pöördumises. "Meie  panus näituse tellimisel oleks ühtlasi ilus  kingitus oma rahvale ja Eesti riigile."

DSCN4752.jpg

Senises Viljandi vallas oli viis sellist  teraviljapeenart (Kristin Mari Looveer,  Kersti von Schwanenflügel, Ellu Roosioja, Kaupo Kase  ja Kati-Katri Koppel), Tarvastus kaks (Tarvastu LasteaedNaeruvõru ja Krista Kallas).

Oktoobris tellis näituse Helme vald. Nüüd jõuab see Tõrva valla koolidesse.

Maaeluministeerium ja Maaülikool esimeste seas

Haridusteemalise näituse saavad ka Maaeluministeerium ja Maaülikool. Maaülikooli näitus on vastavalt tellija soovile paksemast materjalist ning jääb püsinäitusena Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi ruumidesse. Esmaspäeval, 20. novembril näevad seda Maaülikooli aulas miniviljelusvõistluse kokkuvõtte tegijad ja 22. novembril Akadeemilise Põllumeeste Seltsi ajaloopäeval osalejad.

Urvaste Külade Seltsi tellimisel ja kunstnik Epp Margna kujundatud näitus avati 8. oktoobril Urvaste kirikus ning on käinud Ala Põhikoolis, Ritsu Lasteaias, Karksi valla kultuurikeskuses, Riigikogu konverentsisaalis, Vastemõisa rahvamajas, Türi kultuurikeskuses, Järvamaa Kutsehariduskeskuses Säreveres ja on 16.-17 novembril Türi Toimetulekukoolis.

Kui Viljandi valla eeskujul ka teised omavalitsused näituse tellivad, saab esmane näitus rahulikult külastada neid koole ja lasteaedu, kes algatuses 100 teraviljapeenart osalesid. See on neile preemiaks. 

Eesti Taimekasvatuse Instituudi sordiaretajad tõlgivad näitusestendide info vene ja inglise keelde. Europarlamendi saadik Ivari Padar on lubanud rändnäituse Eesti Vabariigi juubeliaastal viia  Brüsselisse. Venekeelse lisaga näitus on aga abiks keeleõppel vene koolides.

Samal teemal:

 

 

 

 

  

 


 

Haridus- ja Noorteamet