Näitus "Sajad raamatud" Rahvusraamatukogus


Avaldaja:Madli Leikop02. Mai 2018

Kolmapäeval, 3. mail kell 17 avatakse Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis EV 100 kunstiprogrammi näitus „Sajad raamatud“.

Näitusel saavad kokku kirjanikud ja kunstnikud, näeme kümne kunstniku installatsioone, mis mõtestavad raamatu saatust. Kirjanike Peeter Helme ja Urmas Vadi valitud sada raamatut loovad näitusele ajatelje.

Raamatuookeanis tähenduse kinnipüüdmiseks on iga kunstnik loonud sümboolse raamaturiiuli. See on raamiks vaataja kõnetamisel ning dialoogi alustamiseks, et rääkida hinnatud ja hüljatud raamatutest. „Kes ei oleks kogenud, kuidas külla sattudes raamaturiiul magnetina enda poole tõmbab. Seisatus tundmatu raamaturiiuli ees võib osutuda üleminekuhetkeks teekonnal tundmatusse või tuttavasse maailma,“ selgitab kuraator Anne Rudanovski näituse ideed.

„Kas ühe riigi jaoks on sada aastat vähe või palju? Igatahes juhtub selle aja jooksul nii mõndagi: aurumasinast saab 3D-printer, postiljonist sõnum Facebookis, Zeppelinist Boeingud, rubladest margad, markadest kroonid, siis jälle rublad, siis jälle kroonid, siis eurod,“ arutleb Urmas Vadi.

„Aga mis toimub selle saja aasta jooksul inimesega? Sellele annavad ehk kõige paremini vastuse need sada raamatut,“ lisab Peeter Helme. „Nendes raamatutes peegeldub Eesti ajalugu, sündmused maailmas, kord selgemalt, kord aimatavamalt on näha, mis millega kokku kõlksub, mis tõmbab, mis tõukab.“

Osalevad kunstnikud Aili Vahtrapuu, Anne Rudanovski, Eero Ijavoinen, Evelyn Reemann, Kristiina-Maria Ulas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Tuuli Puhvel, Tõnis Paberit, Kirill Ivanov ja Tartu Kõrgema Kunstikooli üliõpilased. Näituse kujundab Tea Tammelaan, graafiline disainer on Kristjan Kalde.

MTÜ Raamatusaatkond on eraviisiline ja vabatahtlik algatus, mis lähtub algatajate huvist raamatute ja raamatu eluringi vastu. Idee autor on Tartu Kõrgema Kunstikooli raamatukogu juhataja Edith Hermann. Kunstiprojekti kuraator on Tartu Kõrgema Kunstikooli professor ja Paberimuuseumi eestvedaja Anne Rudanovski.

Näitust toetavad Riigikantselei EV100 korraldustoimkond, Tartu linn, Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriamet. Projekti koostööpartnerid on Tartu Kõrgem Kunstikool, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Hoiuraamatukogu, Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu, Tartu Ülikooli Raamatukogu, kirjandusfestival Prima Vista, Trüki- ja Paberimuuseum, Vikerraadio, Eesti Rahva Muuseum ja Tallinna Keskraamatukogu.

Lähem info EV100 juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt http://www.ev100.ee.

Näitus Rahvusraamatulogu peanäitusesaalis ja fuajeegaleriis on avatud 26. maini. 

Allikas: RRi pressiteade. 

Samal teemal:


 
 

Haridus- ja Noorteamet