Hea e-kursus kaasab õppeprotsessi iga osaleva tudengi


Avaldaja:Madli Leikop28. Mai 2018

HITSA seminaril „E-kursuse kvaliteedimärk 2018“ nimetati aasta e-kursuseks Eesti Maaülikooli kursus „Piima ja piimatoodete kvaliteet ning ohutus“, mille autor on EMÜ õppejõud Kadrin Meremäe. Tema enda sõnul on e-õpe suurepärane aktiivõppe meetod.

Hindamismeeskonna sõnul on tegemist eeskujuliku e-kursusega: visuaalselt meeldiv, keelekasutus on hea ja sõbralik; terminoloogiat on palju, aga kursus on ka tavalugejale arusaadav. See on loogilise ülesehitusega ning asjakohaste illustratsioonidega. Kursusel on õppijate motiveerimiseks ja toetamiseks kasutatud erinevaid tehnoloogilisi lahendusi. Ka õppijad tõstsid esile õppejõu aktiivsust ja põhjalikkust individuaalse tagasiside andmisel foorumites.

Kadrin Meremäe ütles oma tööd tutvustades, et tema peab e-kursuseid luues silmas kindlaid põhimõtteid: kursus peab olema atraktiivne õppija jaoks, seal peavad olema interaktiivsed õppematerjalid ja asjakohased ülesanded, kursusel peab olema hea õhkkond ja õppija peab saama kiire, põhjaliku tagasiside. „E-kursus peab tõeliselt toetama tudengi õppimist,“ lausus ta. 

Ta esitas tänavusele kvaliteedikonkursile kolm e-kursust, millest kaks olid ingliskeelsed. Ingliskeelsed e-kursused on vajalikud, kuna rahvusvaheline õpe Eesti Maaülikoolis laieneb. 

Seminaril tutvustas Kadrin Meremäe tehnoloogilisi vahendeid ja veebikeskkondi, mida ta kasutab hea e-kursuse loomiseks. „Me peame tundma, kes on meie tänane õppija. Metoodikad, mis toimisid 10-15 aastat tagasi, ei pruugi täna enam töötada. Noored otsivad atraktiivseid keskkondi, liikuvaid pilte, ja kui nad sisenevad minu e-kursusele, peavad nad kohe aru saama, et see on noortele mõeldud, neil tekib huvi,“ rääkis Kadrin Meremäe. 

Tuleb jälgida, et õppematerjalid ei jääks ajale jalgu, ehk kui kaheksa aastat tagasi PDF-failid sobisid, siis täna tuleb kasutada multimeediavahendeid. Piltidega illustreeritud tekst, graafikud, liikuvad animatsioonid, õppevideod, videoloengud – need kõik on atraktiivse e-kursuse osa. Kõik materjalid e-kursuse jaoks teeb Kadrin Meremäe ise, sealhulgas ka videod alates filmimisest ja lõpetades monteerimisega. „Siis ma saan täpselt sellise tulemuse ja materjali, nagu ma tahan,“ põhjendas ta kuulajatele. 

„Mulle tohutult meeldib e-kursuse juures see, et saan kaasata iga tudengi õppeprotsessi. Loeng on pigem passiivne õpe, e-kursus on aktiivne õpe,“ sõnas Kadrin Meremäe Koolielule pärast tunnustuse kättesaamist. Kuna e-kursus on nii eesti- kui ingliskeelne, siis kas kõige muu kõrval tuli e-kursuse tegemise juures ka tõlk olla? „Põhimõtteliselt jah, aga mul oli selleks piisavalt aega. Ma jõudsin ingliskeelseks õppeks keskenduda, juba viis aastat tagasi oli teada, et selles õppeaines tuleb ka ingliskeelne kursus. Eks e-kursuse tegija peabki olema natuke kõike, mulle tohutult meeldib e-kursuseid luua ja läbi viia. Mulle meeldib, et saan iga tudengi kaasata õppeprotsessi. Kursusel on iga tudeng nagu silme all. Ma näen, kes hakkab maha jääma, saan kohe toetada ja julgustan jätkama. Mulle pakub rõõmu, kui tudeng saavutab e-kursuse õpiväljundid ja lõpetab kursuse. Õpin ja otsin iseseisvalt programme, mis aitaksid e-kursust paremini teha. Teen palju tööd selle nimel, et e-kursus oleks tudengitele huvipakkuv ja meeldiv.“

Kadrin Meremäe on e-kursuseid teinud kaheksa aastat, valminud on kuus e-kursust ja kvaliteedimärgi saamiseks on ta neid konkursile varemgi esitanud. „Nüüd olidki põhjalikult läbi töötatud e-kursused, mis ma tahtsin esitada. Ühe kursuse valmimiseks läheb umbes pool aastat. Mis ma seekord ise uut õppisin? Multimeediavahendeid kasutama, videoloenguid salvestama ja kokku monteerima,“ loetles Kadrin Meremäe. 

DSC_0232_block.JPG

Aasta e-kursuse autor Kadrin Meremäe. Fotod: Triin Kaasik

DSC_0044.JPG

E-kursuse kvaliteedimärk 2018 seminar

DSC_0003.JPG

DSC_0203_vol2.jpg

Samal teemal:

Haridus- ja Noorteamet