Stanfordi Ülikoolis tähistatakse konverentsiga Eesti, Läti ja Leedu 100. aastapäeva


Avaldaja:Madli Leikop31. Mai 2018

1.-3. juunini toimub USAs Stanfordi Ülikoolis Balti riikide 100. aastapäevale pühendatud konverents, mille eesmärk on luua ja tugevdada teaduskontakte Balti ja USA teadlaste ning tudengite vahel, samuti rõhutada Balti õpingute olulisust rahvusvahelise teaduse jaoks.

Konverentsi korraldab Balti Uuringute Edendamise Ühing (AABS).

Konverentsist võtab osa üle 400 Eestist, Lätist ja Leedust tulnud eksperdi alates teadlastest ja lõpetades ettevõtjatega. Konverentsi programm koosneb ligikaudu 50 akadeemilisest paneelist, ümarlauast ja töötoast ning kultuuriüritustest. Eesti poolt on panuse programmi andnud Tartu Ülikool, Sihtasutus Archimedes, Eesti Rahva Muuseum, Tallinna Ülikool ja mitmed teised.

Eestist osalevad konverentsil teiste seas Toomas Hendrik Ilves, Lauri Mälksoo, Raul Eamets, Pärtel Piirimäe, Sten Tamkivi, Birute Klaas, Linnar Viik ja Marju Lauristin. Konverentsil on aruteluringis ka Baltimaade välisministrid.

AABS (The Association for the Advancement of Baltic Studies) ehk Balti Uuringute Edendamise Ühing on 1968. aastal USAs rajatud institutsioon, mis tõstis Balti riikide uurimise tõeliselt väärtustatud ning kvaliteetseks teadusvaldkonnaks.

Hoolimata olukorrast, kus Balti riigid kaardi pealt puudusid, suutsid noorema põlve Eesti, Läti ja Leedu pagulased kirjutada Balti rahvad suure ajalooga rahvaste hulka. Need noorema põlve balti keelte, kultuuri ja ajaloo edendajad suutsid Põhja-Ameerikas teha teavitustegevustes ära suure töö, et tutvustada Baltimaade ajalugu kõigile nii Ameerika Ühendriikides kui ka laias maailmas.

aabs_2018_Archimedes_SA.jpg

Sihtasutus Archimedes viib konverentsil läbi sessiooni “E-uskujad – missioonil paremasse homsesse”, korraldab “Study Estonia” vastuvõtu Eesti, Balti ja USA ekspertidele ja toetajatele ning osaleb Stanfordi Ülikooli Balti õpingute teemalisel ümarlaual.

E-uskujate sessioonil osalevad Heli Aru-Chabilan (HITSA), Andres Ääremaa (Haridus- ja Teadusministeerium), Hanno Tomberg (SA Archimedes), Margus Pedaste (Tartu Ülikool), Linnar Viik (E-riigi Akadeemia) ning sessiooni eesistuja on Francisco Ramirez (Stanfordi Ülikool).

Loe lähemalt SA Archimedese kodulehelt!

Foto: Unsplash, Kari Shea.

Samal teemal: