Konverentsil arutletakse Ida-Euroopa rahvusriikluse sajanda aastapäeva taustal oleviku üle


Avaldaja:Madli Leikop08. Juuni 2018

10.–12. juunini koguneb Venemaa ja Ida-Euroopa uuringute konverentsile Tartus ligikaudu 250 teadlast üle kogu maailma, et käsitleda piirkonna rahvusriikide 100. aastapäeva taustal praegusaja olukorda.

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi ja Euroopa Liidu – Venemaa uuringute keskuse eestvedamisel kolmandat aastat toimuva konverentsi tänavune juhtteema on „Reflecting on Nation-Statehood in Eastern Europe, Russia and Eurasia“ („Rahvusriiklus Ida-Euroopas, Venemaal ja Euraasias“).

Konverentsi peakorraldaja, TÜ Euroopa Liidu – Venemaa uuringute professor Vjatšeslav Morozov seob konverentsi teema valiku Eesti ja ümbruskonna rahvusriikide 100 aasta juubelitega: „Kuigi me võime rääkida rahvusliku eneseteadvuse sünnist ka juba sajand varem, domineerisid esimese maailmasõjani meie piirkonnas paljurahvuselised impeeriumid. Nende kokkukukkumine oli otsustav hetk paljude rahvaste jaoks. Pärast iseseisvuse saavutamist on tulnud selle säilitamise nimel kaua vaeva näha.“

Konverentsi 46 paneelsessioonis esineb 213 teadlast ja eksperti kõikjalt Euroopast, USA-st, Kanadast, Venemaalt ja mujalt. Ettekanded on seotud näiteks poliitika, julgeoleku, majanduse ja õigusteadusega, aga ka kirjanduse, tõlketeaduse ning kultuuri- ja mälupoliitikaga nii Venemaa, Kesk- ja Ida-Euroopa kui ka laiemalt rahvusvahelises kontekstis.

Konverentsi avab 10. juunil Harvardi Ülikooli professor, tuntud politoloog Grzegorz Ekiert, kes vaatab oma loengus tagasi viimase saja aasta demokraatlikele ja autoritaarsetele arengusuundadele Kesk- ja Ida-Euroopas ning Venemaal. 11. juunil esineb Oxfordi Ülikooli professor Catriona Kelly, kes kõneleb Venemaa ja Nõukogude identiteedist aastatel 1881–2018. Konverentsil on kavas ka kolm ümarlauda, kus käsitletakse uusi uurimissuundi Vene sotsioloogias, Ida-Euroopa rahvusriikluse ajaloos ja mälupoliitikas.

Konverentsi kaaskorraldajad on Uppsala Ülikooli Venemaa ja Ida-Euroopa uuringute instituut ning Kenti Ülikooli politoloogia ja rahvusvaheliste suhete instituut. Konverentsi toetatakse Euroopa Liidu „Horisont 2020“ programmist rahastatud projekti „UPTAKE“ raames. Projekti eesmärk on arendada Ida-Euroopa ja Venemaa uuringute alast teadustegevust.

Konverentsi koduleht asub aadressil http://www.tartuconference.ut.ee.

Allikas: TÜ pressiteade. 

Samal teemal: