Inspiratsiooni ja praktilisi ideid eTwinningu multiprojektidest


Avaldaja:Madli Leikop25. Mai 2020

eTwinningu mutiprojektid on selleks õppeaastaks läbi, kuid igast projektist saame ka uude aastasse kaasa võtta vahvaid, lõbusaid, arendavaid ülesandeid, millega koolitunde mitmekesistada. Oleme kokku koondanud ülesandeid koos juhenditega, nii tavapärases kui ka distantsõppes kasutamiseks.

Suur tänu suurepärastele eTwinningu mentoritele, kes on need ideed kokku pannud ning välja otsinud ka hulgaliselt kasulikke töövahendeid ülesannete teostamiseks.
 
eTwinningu multiprojektidega jätkame juba 2020. aasta sügisel! Rohkem infot eTwinningu kohta: http://www.hitsa.ee/etwinning.
 
Siinkohal näiteid tehnoloogia multiprojektist ning noppeid eesti ja vene keele õppeks. 
 
Tehnoloogiahuvilistele noppeid tehnoloogia multiprojektist  https://twinspace.etwinning.net/94629/home.
 Autorid: Aimi Jõesalu, Petri Asperk
 
1.   Koodikirjutamine on lõbus ja arendav! Ja ülesandeks olekski koodi kirjutamise kasutamine oma ainetunnis. Uuri erinevate koodi kirjutamise võimalustest oma ainetunnis.
 
2.   Minge välja ja pildistage loodust! Töödelge fotot mõne programmi, veebikeskkonna või äpiga. Valige välja kuni viis lemmikut ning tehke esitlus.
 
Millega töödelda fotot?
-          Arvutiprogrammid: http://paint.net (juhendid: http://paintnet.pbworks.com/w/page/13729541/FrontPage), Paint
-          Rakendused Snapseed (iOS, Android), VSCO (iOS, Android), Prisma Photo Editor
(iOS, Android), Photo Collage (iOS, Android), Enlight Photofox (iOS)
 
3.  Interaktiivsed pühadetervitused, mida saab erinevatel tähtpäevadel kasutada:
-          interaktiivne advendikalender https://www.myadvent.net/en/
-          interaktiivne kaart näit https://iwishyouto.com/
-          interaktiivne kink ( see võib olla ka videojuhend millegi toreda valmistamiseks!) 
 
4.   Õpilased õpetajateks! No mis saab veel olla põnevam, kui õpilaste astumine õpetaja rolli?
Palun väga, võimalusi on ju nii palju: kas ristsõnad, töölehed, selgitusvideod, testid, videotestid või online-harjutamised jne. Niisiis, õpilastel on õpetajate vahendusel võimalus igas ainetunnis meie multiprojekti jaanuarikuu ülesannet teostada.
 
Mõned soovitused näiteks töölehtede loomiseks: Quizlet (https://quizlet.com/) , Quizizz (https://quizizz.com/), Wizer (https://www.wizer.me/), AdobeSpark, TED-Ed, Vibby, VideoScribe, Biteable jne. 
 
5.   Turvalisus internetis! Kutsume osalejaid kajastama turvalise interneti teemal ja selle teema käsitlemist animatsioonide või videoklippidega. Sobiva veebikeskkonna võib valida omal soovil, meie soovitame näiteks järgmisi:
 
 
Materjalikogumiku turvalise interneti päeva tähistamiseks leiab siit: https://koolielu.ee/info/readnews/578533/kogumik-materjale-turvalise-interneti-paeva-tahistamiseks
 
6.   Kuidas on võimalik reaalsust veelgi rikastada ehk lähme põnevale liitreaalsuse avastusretkele! Ülesandeks kasutada Liitreaalsust (Augmented Reality - AR) oma ainetunnis.
-          Metaverse (http://gometa.io )
-          HP Reveal 
-          SketchAR (Android, iOS)
-          3D bear (iOS)
-          SketchAR (Android)
 
7.   VR-avastusretked ainetundides! On palju toredaid virtuaalreaalsuse keskkondi ja rakendusi, kus saab palju toredat luua või virtuaalreaalselt nautida! Aga miks mitte üldse igasugused virtuaalretked distantsõppe raames!
 
                                                                                                               
 
Noppeid eesti ja vene keele õppeks: https://twinspace.etwinning.net/94706/home
Autorid: Signe Reidla, Ingrid Maadvere
 
1.       Enesetutvustus
Eesti keelt kõnelevad  õpilased kirjutavad tutvustuse vene keeles ja  vene kõnekeelega õpilased eesti keeles. Õpilased teevad enesetutvustuse google docsis, teise kooli õpilased parandavad vigu. 
 
2.       Enesetutvustuse lindistamine  - helisalvesti nutiseadmes
Tutvustuste lindistamiseks võib kasutada nutiseadmes olevaid äppe või  keskkondi Moovly, Animaker, Powtoon vms.
 
3.       Kakskeelne jõulukaart
Õpilased teevad vabalt valitud veebikeskkonda või arvutiprogrammi kasutades jõulukaardi ja kirjutavad sinna luuletuse nii eesti kui vene keeles. Luuletuse pikkus peaks sisaldama vähemalt ühte salmi (nii eesti kui vene keeles). Veebikeskkondade valikud: https://en.picmix.com/, http://sketch.io, https://galactic.ink/sketchpad/. Arvutiprogrammid: http://paint.net, 3DPaint, Krita, Gimp, Scratch.
 
4.       Kelleks tahan saada?
Õpilased teevad temaatilisi koomikseid. Eesti keelt kõnelevad  õpilased kirjutavad koomiksite tekstid vene keeles ja  vene kõnekeelega õpilased eesti keeles.
 
Koomiksite loomisekssaab kasutada: https://www.pixton.com/, https://www.storyboardthat.com/storyboard-creator, Canva, https://www.toonytool.com/, https://www.makebeliefscomix.com/ (salvestamine: print-email-save, seejärel võimalik arvutisse salevestada), http://www.wittycomics.com/make-comic.php.
 
5.       Kuulsused Eestis 
Eesti keelt kõnelevad õpilased otsivad infot vene rahvusest kuulsuste kohta ja vene keelt kõnelevad õpilased otsivad infot eesti rahvusest kuulsuste kohta. Luuakse ühiselt üks veebiraamat.
-          Esitluste tegemine: Canva vms
-          Veebiraamat: Storyjumper (http://storyjumper.com/)
 
6.       Retseptiraamat
Õpilased kirjeldavad eesti köögi ja vene köögi toiduvalmistamise traditsioone, ühise e-kokaraamatu loomine: https://www.storyjumper.com.
 
Järgmises loos inspiratsiooni ja praktilisi ideid võõrkeeleõppeks ning lasteaia ja algklasside multiprojektist. 
 
Foto: Koolielu arhiiv
 
 
Haridus- ja Noorteamet