100 aasta tagused koolitunnid ehk Euroopa muinsuskaitsepäevade üritus Valga Gümnaasiumis


Avaldaja:Madli Leikop14. September 2020

Euroopa muinsuskaitsepäevade raames avasime oma kauni 100-aastase ajalooga koolimaja uksed linnarahvale, et läbi viia kahetunnine ajarännak aastasse 1923.

 „Pilk ajaakna taha – Valga Poeglaste Gümnaasium 1923–1932“ käigus tutvustas Valga Gümnaasiumi karjääri- ja projektijuht Pille Olesk huvitunutele kooli ajalugu, tolleaegset matemaatikatundi viis läbi õppenõustaja Irja Kängsepp ning õppejuht Triinu Ugur oli valmis kõige väiksematele ajastutruud käelist tegevust pakkuma.

Csie2yOs.jpg

10. klassid, tutvumaks kooli ajalooga, tegid läbi ajaloo tunni raames ajarännaku. Hämarasse küünlavalgusega klassi astudes pidid nad sule ja tindiga oma nime kirjutama ning nii oma kohalolekut kinnitama. Pinki istudes ootas neid ees aurav piparmünditee ja kosutuseks said nad võid ja leiba mekkides õpetaja juttu kuulata. Vanasti juhatati päev õigele rajale piiblisõnade järgi. Nüüdki näidati õpilastele väga vana piiblit. 

ODNwXkIk.jpg

Valga Gümnaasiumi ajalugu hakkame arvama aastast 1919, ajast, kui linn sai eestikeelse gümnaasiumi. Samas kooli ajalugu on pikem ja värvikam. Valga Gümnaasiumi otsesteks eelkäijateks on aga reaalkool, kommertskool ja tütarlaste gümnaasium. Ajarännakul olnud õpilasi panid imestama pildid, millel pole veel tänast koolimaja ehitama asutudki. Koolimaja valmis 1915. aastal, kuid sõja tõttu sai see tugevalt kannatada, koolimajja said õppurid tulla alles 1923. aastal.

Tunnis uuriti vanu esemeid, nagu vana telefoni, grammofoni ja koolitarbeid. Rühmatööna pakiti vanaaja koolipoisi kohvrit, kui ta maalt kostiperre saabus. Kohvrisse pakiti nii voodipesu, villaseid sokke, plekk-kruuse, 1932. aasta ajalehti, soojakott ning searasvast seepki.  

YJa4cXUg.jpg

Tunni lõppedes tõdeti üksmeelselt, et selline koolitund-rollimäng oli väga huvitav ning infoküllane. Teemaga jätkatakse – edasi ootavad õppureid töölehed, mille täitmisel on abiks kooli ajaloostendid. Kooli ajalugu tutvustavad töölehed koostas ajalooõpetaja Jaan Uudelt. 

Ajarännul kasutatud vanad koolitarbed olid pärit kooli oma muuseumist. Valga Muuseumist laenutasime grammofoni ja telefoni ning Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsiooni käest saime laenuks plekk-kruuse ja arvelaudu matemaatikatunniks.

Ajas rändama viis õpilased Pille Olesk, kes on kooli karjääri– ja projektijuht.

Tekst: Pille Olesk. Fotod: Egle Kõvask

Samal teemal:

 

Haridus- ja Noorteamet